Karateka Miruna, tot mai bună

Recent, în Cipru, a avut loc turneul Karate1 Series A Larnaca 2024, com­petiție la care au participat 948 de sportivi din 83 de țări. Sportiva Miruna Mălăuță (foto) a participat la categoria seniori -61kg, concurând într-o grupă cu 71 de sportive.

Japoneza, mai bună
Karateka din Petroșani a trecut primele trei tururi, primul a fost liber și le-a câștigat pe următoarele două fără probleme, dar în turul 4 a pierdut, fiind învinsă de o sportivă din Japonia. Din păcate, luptătoarea din Japonia a pierdut în semifinală la hantei (3-2), neavând șansa Mirunei Mălăuță să lupte în recalificări. Urmărind însă evoluțiile din ultimele turnee la care a participat sportiva din Valea Jiului, se vede un progres atât în antre­na­mente, cat și în competițiile in­ter­na­ționale și sunt speranțe că Miruna Mălăuță se apropie de obiectivul auto­impus la debutul acestui an com­petițional intrarea în Top 10 la cate­goria -61 kg.