Juniorii au picat la datorie

Mureşul Deva s-a prezentat cu echipa de juniori la partida cu Pandurii II Tg. Jiu, disputată ieri în deplasare, în etapa a IV-a a Cupei României,  fiind învinsă cu categoricul scor de 6-0 (2-0). Inferioară ca potenţial fizic, tactic şi psihic, inedita echipă deveană a rezistat cât de cât onorabil până la pauză, când diferenţa de scor a fost de doar două goluri. Oltenii n-au avut milă de inferioritatea adversarilor juniori şi au apăsat pe acceleraţie în repriza secundă şi au mai marcat încă de patru ori, câştigând cu un sec 6-0. „Noi am jucat cu juniorii de 17 ani, iar ei cu echipa de bază, întărită cu 4-5 fotbalişti de la prima echipă, din Liga I. Copiii au pus suflet şi s-au bătut pentru orice minge, dar diferenţa a fost prea mare şi nu putea fi acoperită prin muncă şi dăruire”, a spus Dan Ardelean, antrenorul care a condus echipa de juniori a Mureşului la această partidă.