Judo: Medalii pentru fetele de la SCM Deva

Municipiul Iaşi a fost gazdă, la finalul săptămânii trecute, pentru participanţii la ediţia din acest an a întrecerilor din cadrul etapei finale a Campionatului naţional de judo pentru seniori, la care au participat peste 150 de sportivi reprezentând toate secţiile din ţară.

Componentele secţiei de judo din cadrul SCM Deva, aflate în pregătire la Centrul naţional de la Deva, s-au numărat din nou printre protagonistele competiţiei şi au adus la palmaresul clubului şapte medalii.
Cristina Sîrbuleţ este noua campioană naţională, medaliată cu aur la competiţia de la Iaşi, ea fiind câştigătoare în proba de la categoria – 78 kg. O medalie de aur şi un nou titlu naţional a adus pentru palmaresul clubului devean şi Georgiana Miller, cea care s-a impus fără probleme la categoria + 78 kg, categorie la care Bianca Prodan şi Alina Jorovlea s-au clasat pe locul cinci, iar Paula Paştiu pe locul şapte. Medalii de argint au fost cucerite de Cătălina Mihaela Topală, la categoria 63 de kg, Paraschiva Şincari, la categoria 57 kg şi de Bianca Prodan, la open, iar cele de bronz de către Cristina Sîrbuleţ şi Georgiana Miller, în întrecerile de la open. Anne Marie Brebinaru a încheiat competiţia pe locul şapte la categoria 48 kg, ca şi colega ei Ana Maria Melnic, loc ocupat şi de către Paula Paştiu şi Reka Gondoş, în întrecerile de la open.
Ca urmare a acestor rezultate, SCM Deva (antrenori Mugurel Ciuşcă, Ramona Enache) a ocupat locul doi în clasamentul cluburilor sportive participante la această etapă finală.