Joc slab, salvat la proba nervilor tari

11 x 1 fc hd met cugir foto traian manu (1)Ciprian Marinuţ

FC Hunedoara s-a calificat în turul IV al Cupei României în urma victoriei, scor 5-4 (1-1), obţinută la loviturile de departajare, în meciul cu Metalurgistul Cugir, disputat ieri, pe teren propriu. Până la finalul celor 120 de minute, hunedorenii au jucat slab, deşi au avut superioritate numerică din minutul 15. Metalurgistul a deschis scorul în minutul 79, iar alb-albaştrii au egalat în minutul 88, ambele goluri fiind marcate în urma unor şuturi de la distanţă.

Trac la debut, fiesta la final
Pe o căldură sufocantă, FC Hunedoara a trăit periculos în primul meci oficial disputat în acest sezon în faţa propriilor suporteri şi a avut nevoie de penaltiuri pentru a trece în turul următor al Cupei României. Fără achiziţiile de ultim moment în teren, trupa inventată de Titi Alexoi a suferit teribil în prima repriză, deşi din minutul 15 a avut un om în plus în teren. Atunci, Metalurgistul a marcat un gol, însă Bold a comis un fault dur, înainte de gol, asupra lui Ciucurescu şi a fost eliminat. În ciuda avantajului numeric al hunedorenilor, pe teren tot oaspeţii au fost mai vizibili, fiind superiori la posesie şi ocazii. Plusul de experienţă şi organizare al cugirenilor a ieşit şi mai mult la rampă după pauză. Ca dovadă, oaspeţii au deschis scorul prin Bold care l-a surprins pe portarul Dragotă cu un trasor la colţul lung de la 35 de metri. Obligaţi de statutul de gazde şi de omul în plus, hunedorenii au forţat şi au reuşit să trimită meciul în prelungiri. Golul izbăvitor a fost semnat de Şoit, care a ţintit vinclul porţii adverse cu o torpilă de la 25-27 de metri. În extra-timp ambele echipe au suferit din cauza oboselii şi căldurii, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare.
La proba nervilor tari, hunedorenii au fost mai inspiraţi şi au câştigat cu 5-4. Pentru FC Hunedoara au transformat penaltiurile toţi cei care au executat, respectiv Şoit, Uibariu, Trăşcan şi Roiu. De la oaspeţi au marcat Kalai, Neagu, Taban, însă au ratat Goronea şi Medeşan. Hunedorenii au sărbătorit alături de suporterii din peluză şi aşteaptă acum vizita unei echipe mai puternice la Hunedoara.

FC Hunedoara – Metalurgistul Cugir
Au marcat: Itul (88) / Bold (79);
FC Hunedoara: Dragotă – Ciucurescu, Găceanu, Giacă, Roiu – Şoit, Munteanu – Blaga, Uibariu, Trăşcan – Fl. Pop. Antrenor – Titi Alexoi.
Metalurgistul Cugir: Gurincu – Medeşan, Kalai, Bold – Necşulescu (82 Radu), Neagu, Şuteu, Negură (46 Homei) – Itu (84 Taban), Cîrstea (68 Goronea), Mutu. Antrenor – Dan Mănăilă. Rezerve: Lăncrăjan, Tothăzan, Homei, Goronea, Şuvaina.
Eliminat: Alin Mutu (min. 15)

Serie „lungă”
FC Hunedoara şi-a aflat, ieri, şi adversarii împotriva cărora va juca în viitorul sezon. Gruparea de pe Cerna va evolua în seria a IV-a şi va avea un campionat dificil fie şi din cauza distanţelor mari pe care le va avea de parcurs la meciurile din deplasare. Iată componenţa completă a seriei în care va juca FC Hunedoara: CS Ineu, CS Naţional Sebiş, CS Millenium Giarmata, CS Nuova MM Becicherecu Mic, CS Vulturii 2009, ACS Viitorul Municipal Craiova, CS FC Hunedoara, ACS Ştiinţa Turceni, CS Minerul Motru 2008, CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu 2, CS Minerul Mehedinţi 2010, ACSO Filiaşi, ACS UTA (Bătrâna Doamnă).