Izbaşa străluceşte din nou

Gimnastele Sandra Izbaşa (foto) şi Ana Porgras, revenite după accidentări serioase, au câştigat finalele la bârnă şi sol, la concursul de Cupă Mondială de la Gent. Sandra Izbaşa, aflată la prima competiţie internaţională după operaţia suferită la tendonul lui Ahile, şi-a reconfirmat supremaţia la sol, ocupând locul I cu 14.325 puncte. Ana Porgras s-a impus la bârnă, aparat la care a fost notată cu 14.775 şi s-a clasat pe locul secund la paralele, cu 14.375 puncte, după chinezoaica Liufang Wu (15.050). În plus, în finală la sărituri, Diana Chelaru a ocupat locul secund, cu 13.750 puncte, după gimnasta columbiană Jessica Gil Ortiz (13.925), în timp ce Amelia Racea a ocupat locul 7, cu 12,775 puncte. Cupa Mondială de la Gent se află la cea de-a V-a ediţie şi a aliniat la start 39 de gimnaste din 16 ţări şi 83 de gimnaşti din 24 de naţiuni.