Intră în ring pentru aur

04 x 3 cosmin girleanuPugilistul Cosmin Gîrleanu (foto) de la CSS Hunedoara şi alţi cinci boxeri din delegaţia României vor lupta azi în semifinalele Campionatelor Europene de box pentru şcolari de la Dublin (Irlanda), pentru a-şi spori strălucirea medaliilor de bronz asigurate prin prezenţa în penultimul act al competiţiei.
Şase medaliaţi, x – campioni
Alături de hunedoreanul Cosmin Gîrleanu, care are ca obiectiv câştigarea titlului continental la categoria 41,5 kg, în semifinalele turneului vor mai lupta: Dorin Dovghi (cat. 38,5 kg), Claudiu Covaciu (cat. 48 kg), Albert Biro (cat. 65 kg), Cristian-Răzvan Filip (cat. 72 kg) şi Damian Gherbali (cat. +76 kg). Toţi cei şase au asigurate cel puţin medalii de bronz, însă cu siguranţă, fiecare dintre ei vor trofee mai strălucitoare sau chiar titluri de campioni. „Noi ne-am propus încă de la început câştigarea medaliei de aur şi vom lupta pentru acest obiectiv”, a spus antrenorul Ilie Captari. Cosmin Gîrleanu (41,5 kg) a fost calificat direct în penultimul act şi va boxa, azi, pentru accederea în finală cu ucraineanul Aleksei Pidmurniak.
Dovghi (cat. 38,5 kg) l-a învins în sferturile de finală pe irlandezul Thomas Stokes cu scorul de 2-1 şi va lupta în semifinale cu germanul Kevin Kischenko, victorios cu 2-1 în faţa turcului Bathuan Girili. La cat. 48 kg, Claudiu Covaciu şi-a asigurat medalia de bronz, după ce l-a întrecut în sferturi pe israelianul Daniel Sharay cu 3-0, iar în semifinale îl va înfrunta pe rusul Arseni Smirnov, victorios cu 3-0 în faţa turcului Unal Kalkisim. Alberto Biro, la cat. 65 kg, a dispus cu 3-0 de croatul Mladen Sobjeslavski, în sferturi, şi îl va înfrunta pe rusul Artem Oganesian în semifinale, după ce acesta a câştigat cu 3-0 disputa cu moldoveanul Alexandru Cioban. Răzvan-Cristian Filip va boxa în semifinalele cat. 72 kg cu ucraineanul Anton Antonov, după victoria cu 3-0 în sferturi cu irlandezul Brian Elliot. Damian Gherbali a fost calificat direct în semifinale, la cat. +76 kg, unde îl va întâlni pe ucraineanul Aleksandr Grivţov.
Alţi trei români au pierdut primele meciuri la Dublin: Dănuţ Cotuna a fost învins de germanul Denis Foos la cat. 46 kg cu 3-0, Marian Ficiu a cedat cu 0-3 în faţa turcului Mustafa Micik la cat. 54 kg, iar Adrian Ilie Stăncescu a pierdut şi el clar (0-3) în faţa croatului Matej Uremovic, la cat. 56 kg. Campionatele Europene pentru şcolari, ajunse la ediţia a 11-a, au aliniat la start 160 de sportivi din 19 ţări, care se întrec la 18 categorii de greutate. Turneul se desfăşoară în perioada 28 iulie – 4 august şi este rezervat pugiliştilor născuţi între 1 ianuarie 1999 şi 31 decembrie 2000 (13-14 ani). (C. Marinuţ)