Inter Petrila – Şoimul Băiţa e finala Cupei României, faza judeţeană

06 Fotbal Soimul Baita Inter PetrilaOvidiu Mănăstire

Inter Petrila şi Şoimul Băiţa au obţinut accesul în ultimul act al Cupei României, faza judeţeană, după ce au eliminat în semifinalele jucate în cuplaj, pe CS Comunal Ilia, respectiv Retezatul Haţeg. Dacă trupa din Valea Jiului nu a avut probleme cu echipa gazdă, pe care a învins-o cu 3-1, Şoimul a avut nevoie de executarea penaltiurilor pentru a obţine dreptul de a-şi apăra trofeul cucerit în sezonul trecut.

Petrila s-a desprins în final
Cuplajul de pe stadionul „Benone Popa” din Ilia a fost deschis de duelul dintre gazdele de la CS Comunal şi Inter Petrila. Gruparea lui Aurel Moldovan a deschis scorul în minutul 29, când Alexandru Dumitru a fructificat din careul mic o pasă a lui Duma. Gazdele au egalat în minutul 70, prin Goronea, acesta înscriind cu un şut de la 15 metri. Adrian Duma a readus formaţia oaspete în avantaj, cu 10 minute înaintea finalului, marcând din vole, de la limita careului mare. Scorul final a fost stabilit în minutul 84, când Dinu a deviat în propria poartă o minge trimisă în careu de Agapi.
CS COMUNAL ILIA 1 (0)
Clep – Barbălată, Ţuligă, Igna (84 Iuga), B. Moldovan (87 M. Danc) – Lazăr (87 Buştea), D. Danc (87 D. Moldovan), Moga, Goronea – Dinu, Feneşi (cpt.). Antrenor: Ciprian Luca
INTER PETRILA 3 (1)
Gâmbuţă – Perşe (87 Florea), Câmpeanu (cpt.), Agapi, Androne – Matei, Horvath – A. Dumitru, Kalai (89 Zavracu), Duma (85 Keszeg) – Dolha (87 Coste). Antrenor: Aurel Moldovan
Arbitri: Daniel Thirt (Călan) – Cristian Petrean, Alin Saraol (ambii din Deva)
Au marcat: Goronea (70) – Dumitru (29), Duma (80), Dinu (84, autogol)

Spectacol şi dramatism
Derbiul acestei faze s-a disputat între Şoimul Băiţa şi Retezatul Haţeg, ultimele două câştigătoare ale trofeului. A fost un duel spectaculos, cu răsturnări de rezultat şi încheiat în final cu lovituri de departajare. Şoimul a deschis scorul prin Pepenar dar la pauză s-a intrat la egalitate, Retezatul egalând prin Laslău. Cărăvan a adus trupa din Haţeg în avantaj dar imediat Vîrlan a adus egalarea. Trupa lui Ioan Gavriluţi a trecut din nou la conducere, după reuşita lui Caia, dar antrenorul-jucător al Şoimului, Ciprian Pepenar, a reuşit „dubla” iar după 90 de minute scorul era egal, 3-3. În prelungiri nu s-a mai înscris, trecându-se la executarea penaltiurilor. Alb-verzii au fost mai exacţi şi s-au impus cu 6-5 la loteria de la punctul cu var, ratând o dată în timp ce Retezatul a făcut-o de două ori. Astfel, în finala de pe 11 iunie, de la Călan, se vor întâlni Inter Petrila şi Şoimul Băiţa, câştigătoarea urmând să reprezinte judeţul Hunedoara în faza naţională a Cupei României, ediţia 2016-2017.
RETEZATUL HAŢEG 8 (1, 3)
Bobu – Laslău, Simoneac, Diaconescu (82 R. Popa), Daj (cpt.) – Ştefan, Pîrvu, Cărăvan, Crişan (72 Ispas) – Caia, Belei. Antrenor: Ioan Gavriluţi
ŞOIMUL BĂIŢA 9 (1, 3)
Paşca – Mateescu, Sevastiţa (46 Gherca, 117 Petresc), Popovici, Vîrtan – Vîrlan, Şoit, Pepenar – Cîrdei (46 Dărăban), Vişan (cpt.), Jurj (46 Blaga). Antrenor: Ciprian Pepenar
Arbitri: Alexandru Bălan – Cosmin Danciu, Marius Corui (toţi din Deva)
Au marcat: Laslău (40), Cărăvan (58), Caia (69) – Pepenar (24, 71), Vîrlan (60).