Inter Petrila a mai făcut un pas spre titlul judeţean

Ovidiu Mănăstire

Liderul principalei competiţii fotbalistice din judeţ este tot mai aproape de barajul de promovare în Liga a III-a după victoria dramatică obţinută pe terenul lui CS Hunedoara. Trupa de pe Jiul de Est s-a impus cu 2-1, cu un gol marcat în al cincilea minut de prelungire, şi îşi menţine avansul de cinci puncte în faţa celor de la Hercules Lupeni, cu patru etape înainte de finalul sezonului.

Lovitură dată în prelungiri
Echipa antrenată de Aurel Moldovan a deschis scorul rapid, prin căpitanul Adrian Câmpean, dar gazdele au egalat imediat, prin Marcu. În al cincilea minut de prelungire, liderul a dat lovitura, prin reuşita lui Dolha, şi Inter are cinci victorii consecutive în acest retur. Urmăritoarea grupării din Petrila, Hercules Lupeni, a învins la rândul său, pe Metalul Crişcior, dar are şanse mici să o mai ajungă pe rivala sa, chiar dacă va juca meciul direct pe teren propriu, în ultima etapă, programul avantajând-o pe Inter.

Lintaru a marcat patru goluri într-o repriză
Cu acelaşi scor, 6-2, s-au impus Retezatul Haţeg şi Şoimul Băiţa, ultima urcând din nou pe locul 4. Dacă Retezatul s-a impus la Uricani, Şoimul a făcut-o pe teren propriu, în faţa Victoriei Călan, Raul Lintaru reuşind să marcheze de patru ori, chiar dacă a jucat doar 45 de minute. A fost o etapă aparţinând aproape în totalitate oaspeţilor, tot pe terenuri străine impunându-se Aurul Brad şi Aurul Certej, ambele la Petroşani. Brădenii au învins pe Universitatea iar trupa din Certej a câştigat pe terenul Jiului.