Încă un pas greşit

Rugbiştii de la Ştiinţa Petroşani au suferit a doua înfrângere consecutivă în campionatul Diviziei Naţionale şi au picat pe locul patru în clasament. Trupa pregătită de Alexandru Lupu a pierdut cu scorul de 26-20 meciul din deplasare cu RC Năvodari, deşi planurile de acasă erau să câştige. „Studenţii” au deschis scorul şi au jucat bine primele 15 minute în care au condus cu 6-0, dar apoi au fost puşi la podea. Gazdele au reuşit trei eseuri consecutive, iar la pauză scorul a fost de 21 la 6. Ştiinţa a echilibrat disputa în repriza secundă şi s-a apropiat la  21-13 şi apoi la 26-20, dar punctele au rămas ale grupării de pe litoral. Carvaschi, Melniciuc şi Nastasiei au fost autorii punctelor pentru echipa din Valea Jiului, Nastasiei ajungând la 4 eseuri în 7 meciuri. Ştiinţa va juca în etapa următoare, acasă, cu liderul Poli Iaşi.