În top 20 mondial şi bilete olimpice scăpate printre degete

11 x 2 Razvan MarcuCiprian Marinuţ

Arcaşul Răzvan Marcu de la SCM Deva s-a clasat pe locul 17 la Campionatul Mondial de tir cu arcul care s-a derulat în Danemarca, reuşind cea mai bună performanţă din palmaresul său şi din delegaţia României. Sportivul din Aninoasa, antrenat de Viorel Hăbian, a fost eliminat, scor 0-6, în etapa 16-imilor de finală de olandezul Rick Van Der Ven, care a obţinut titlul de vicecampion al lumii. Răzvan Marcu a fost la un pas de a obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice, însă a ratat-o la mustaţă.

Performanţa carierei
Învins în runda 16-imilor de finală de cel care avea să câştige medalia de argint, Răzvan Marcu s-a clasat pe locul 17 în competiţia individuală masculină la arc olimpic, la egalitate cu ceilalţi eliminaţi în runda respectivă. Performanţa este cea mai bună din cariera de până acum a arcaşului de 21 de ani antrenat de Viorel Hăbian şi reprezintă cel mai bun rezultat al României la ediţia 2015 a Campionatului Mondial, care s-a derulat în Danemarca. „A fost un concurs foarte greu, dar foarte valoros cu numeroase surprize şi răsturnări de situaţie. Pentru mine, locul 17 este cel mai bun loc obţinut la un Campionat Mondial şi sunt foarte mulţumit pentru acest lucru. Au luat parte la acest campionat 220 de sportivi din lumea întreagă”, a  declarat  Răzvan Marcu.

La un pas de JO
Dacă ar fi avut alt adversar în etapa 16-imilor în locul olandezului care era numărul trei mondial şi a devenit vicecampion al lumii, Răzvan Marcu ar fi avut şansa de a intra între primii 16 arcaşi ai lumii şi a obţine calificarea directă la Jocurile Olimpice, din anul 2016, din Brazilia. „Teoretic, trebuia să fie calificat la Jocurile Olimpice, deoarece în mod normal, primii 32 de clasaţi trebuiau să primească dreptul de a concura la Olimpiadă. Din păcate, organizatorii au modificat regulamentul şi au acordat calificare directă celor 24 de sportivi componenţi ai echipelor clasate pe locurile unu-opt. Cum unii dintre aceşti 24 de sportivi erau pe locuri mai slabe la individual, s-a ajuns în situaţia să se acorde bilete la JO doar pentru primii 16 de la individual, pentru cei de la echipe şi pentru doi câştigători ai unui alt turneu individual în care Răzvan a fost eliminat în primul tur”, a precizat antrenorul Viorel Hăbian. Tehnicianul a precizat însă că este încrezător că Răzvan Marcu va obţine calificarea la JO la turneele de anul viitor. „Dacă etapa 16-imilor s-ar fi desfăşurat în aceeaşi cu cea a 32-imilor, când Răzvan a eliminat un italian fost campion olimpic, cred că el s-ar fi calificat. Dar s-a tras a doua zi, când a fost un vânt mai puternic, iar Marcu a fost eliminat. Oricum, rezultatul său este unul excelent şi eu am încredere că el sau alt sportiv din echipa României va obţine biletele la JO. Şanse de calificare mai sunt în anul 2016, când se vor scoate la bătaie trei locuri la Campionatul European şi altele şapte la turneu internaţional”, a precizat Viorel Hăbian.
Sportivul de la SCM Deva l-a învins în primul tur pe Juan Carlos Stevens din Cuba cu scorul de 6-2, după un duel în care era favorit. În turul secund, arcaşul antrenat de Viorel Hăbian a realizat surpriza şi l-a eliminat cu scorul de 6-4 pe Michele Frangilli din Italia, fost campion olimpic şi reprezentant al uneia dintre cele mai puternice şcolii de tir cu arcul din lume. În etapa 16-imilor, Marcu a fost eliminat de Rick Van Der Ven  din Olanda, scor 0-6. Celălalt român calificat în competiţia individuală eliminatorie, Andrei Dănilă, a trecut în turul I de Heorhiy Ivanytskyy din Ucraina cu scorul de 6-2, iar în turul secund a pierdut cu scorul de 0-6 în faţa olandezului Van Der Ven Rick, cu care se va duela Marcu. „Veterana” Simona Băncilă, de la SCM Deva, singura reprezentantă a României în concursul feminin, a pierdut în primul tur eliminatoriu cu scorul de 0-6 în faţa sportivei Lisa Unruh din Germania.