Iarba verde… din deplasare

Ciprian Marinuţ11 retezatul-hateg-cns-cetate-deva-1-3-2

CNS „Cetate” Deva a jucat cu suflet şi fără trac şi în al doilea meci din deplasare al returului şi a câştigat cu 2-1 întâlnirea cu Pandurii II Tg. Jiu, deşi a fost condusă, la un moment dat, cu 1-0. Trupa antrenată de Marius Sîrbu a adunat astfel patru puncte din şase posibile din meciurile pe teren străin susţinute în primele trei runde ale returului şi pare a fi mai competitivă decât în tur.
Eroare la o fază fixă, întoarcere de scor din acţiune
Nou-promovata din reşedinţa de judeţ culege roadele pregătirii serioase şi bine structurate din perioada de iarnă încă din primele etape ale returului. După remiza obţinută în etapa de debut a sezonului de primăvară pe terenul celor de la ACSO Filiaşi, CNS „Cetate” a obţinut prima victorie din retur în partida din deplasare cu Pandurii II Tg. Jiu. Duelul cu Pandurii II Tg. Jiu a stat sub semnul echilibrului fără gol în prima repriză şi a avut goluri şi suspans după pauză. CNS „Cetate” a jucat de la egal la egal cu echipa secundă a Pandurilor în primele 45 de minute, având în plus faţă de adversari două bune ocazii de a marca prin Lintaru şi Făgărăşanu. Echilibrul s-a schimbat în dominare a trupei din Deva în repriza secundă, dar Pandurii au deschis scorul contrar cursului jocului. În plină ofensivă a elevilor lui Marius Sîrbu, oltenii au scăpat pe contraatac şi au obţinut un corner, din care Mărgărit (min. 52) a reuşit să marcheze golul de 1-0. Golul a avut efectul unui duş rece şi nu al plumbului în ghete ca în alte meciuri, iar CNS „Cetate” a preluat frâiele partidei şi şi-a valorificat superioritatea prin două goluri. Lintaru (min. 70) a reuşit egalarea, după ce a reluat în plasă o centrare venită după un-doi între Buzducea şi Pribac. Andrei Făgărăşanu a marcat golul victoriei, în minutul 82, cu un şut plasat din careul mare, la rădăcina barei. Anterior celor două goluri, Şaucă a ţintit bara, iar Pribac avusese o ratare din situaţie de singur cu portarul.
Încredere pentru viitor
Succesul cu Pandurii este al doilea obţinut în deplasare de CNS Cetate Deva în acest sezon, după cel cu Millenium Giarmata, iar antrenorul Marius Sîrbu susţine că victoria are la bază jocul de calitate al echipei şi că le oferă jucătorilor încredere în forţele proprii. „Ştiam că întâlnim o echipă ce practică un fotbal modern, bazat pe metodologia de pregătire a echipei din prima ligă Pandurii Tg. Jiu, dar am demonstrat că suntem mai puternici şi mai competitivi decât în turul campionatului. Prima repriză a fost echilibrată, dar după pauză ne-am impus ritmul de joc, chiar dacă ei au deschis scorul contrar cursului jocului. Pe final, portarul lor a limitat proporţiile scorului, pentru că echipa noastră a arătat un fotbal de bună calitate care ne dă încredere pentru meciurile viitoare”, a spus Marius Sîrbu.
CNS Cetate Deva va disputa primul meci pe teren propriu din acest sezon în etapa următoare, vineri, 25 martie, adversară fiind conjudeţeana FC Hunedoara. Antrenorul echipei din Deva e încrezător că gruparea sa poate obţine un rezultat pozitiv în derbiul judeţan. „Cred că acum avem forţă să câştigăm şi cu echipe cu pretenţii, iar prima oportunitate va fi chiar în meciul cu FC Hunedoara. Ei au avut un obiectiv mai performant decât al nostru şi au jucători mai experimentaţi care se dedică sută la sută fotbalului, dar nu le va fi uşor la Deva, deşi jucătorii mei vin la antrenamente după orele de serviciu”, a spus tehnicianul echipei din Deva.
CNS „Cetate” Deva: Raţ – Kelemen, Dosan, Mintaş, Doboş – Boldea, Buzducea (90+2 Grunţă) – Şaucă, Pribac (87 Boloş), Făgărăşanu (90 Chelariu) – Lintaru (85 Suciu). Rezerve neutilizate: Cobliş – Lupu, Toth şi Ungureanu.