Hunedoara a câştigat Cupa Primăriilor

Echipa Primăria Hunedoara  a câştigat Cupa Primăriilor, o competiţie organizată la baza Euro Center Sport din municipiul de pe Cerna. Învingătorii au trecut în finală de Primăria Petrila iar locul 3 i-a revenit Primăriei Deva.

14 echipe participante
La turneul de minifotbal organizat la baza Euro Center Sport au participat 14 echipe, reprezentând primării de oraşe şi comune din judeţ împărţite în patru grupe. Din grupa A au făcut parte Primăria Deva, Primăria Crişcior, Primăria Călan şi Primăria Băcia în timp ce formaţiile care au alcătuit grupa B au fost Primăria Hunedoara, Primăria Peştis, Primăria Băiţa şi Primăria Haţeg. Grupele C şi D au fost  formate din câte trei echipe, astfel că Primăria Hunedoara 2, Primăria Brad şi Primăria Certej au alcătuit grupa C iar Primăria Petrila, Primăria Ghelari şi Primăria Toteşti au făcut parte din grupa D.

Trofeul a rămas la gazde
Primele două echipe din fiecare grupă s-au calificat în sferturi, acestea fiind Primăria Hunedoara, Primăria Deva, Primăria Crişcior, Primăria Peştiş, Primăria Hunedoara 2, Primăria Călan, Primăria Toteşti şi Primăria Petrila. În semifinale, Primăria Hunedoara a învins Primăria Deva, scor 10-9, după executarea loviturilor de departajare, rezultatul în timpul regulamentar fiind 2-2 iar Primăria Petrila a învins Primăria Hunedoara 2, scor 7-2. Ultimul loc de pe podium a revenit Primăriei Deva, care a trecut în finala mică de Primăria Hunedoara 2, scor 5-3 iar Primăria Hunedoara a câştigat competiţia, după o finală cu Primăria Petrila, scorul final al ultimului act fiind 6-2. (Ovidiu Mănăstire)