Heian Deva e în top şi la interstiluri

Trei dintre karatistele campioane naţionale de la clubul Heian Deva au concurat cu succes la puternicul turneu internaţional interstiluri „Super Enpi Karate Kup”, desfăşurat în „regim WKC”  la finalul săptămânii la Subotica, în Serbia.

O medalie, mai multe lecţii
Multi-medaliate în competiţiile interne şi internaţionale din „departamentul Eur&Ka”, cele mai  valoroase reprezentante ale clubului Heian Deva şi-au măsurat forţele cu adversare de top din „sistemul WKC” (World Karate Confederation). Sportivele Andra Daniliuc, Sabrina Groza şi Diana Deac au cucerit o medalie, s-au clasat de două ori pe locul patru şi o dată pe locul şase la competiţia „Super Enpi Karate Kup” din Serbia, la care au participat 1.324 de sportivi de la 157 de cluburi din 18 ţări. Singura care a reuşit să urce pe podium a fost mezina echipei, Diana Deac, care a cucerit medalia de aur la kata (n.r.-lupta cu un adversar imaginar), la categoria de vârstă 13-14 ani. Andra Daniliuc şi Sabrina Groza au concurat la categoria 15-16 ani şi s-au clasat pe locurile patru şi şase la kata, iar echipa de kata de la Heian s-a situat  pe locul patru. Dincolo de rezultatele meritorii, sportivele şi antrenorul Marius Biji au învăţat mai multe „lecţii valoroase”.  „Concursul a fost aproape la fel de puternic ca un campionat mondial. La categoriile la care au concurat fetele de la Heian, a fost nevoie de câte trei tururi pentru ca finalistele să fie departajate, iar în ultimul act, Andra şi Sabrina au fost singurele concurente care nu aveau centura neagră. Sper că fetele au înţeles că numai prin muncă serioasă se pot menţine în top şi că orice mică ezitare se plăteşte. Competiţia a fost un antrenament perfect pentru noi, în perspectiva Campionatului European din Italia, din luna mai”, a spus antrenorul Marius Biji.