Hackerii, atac și la Sanatoriul din Brad
Recent, zeci de spitale din București și din țară au fost atacate cibernetic. Pacienții au fost trimiși acasă, alții nu au putut fi externați.
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) a anunțat ieri că la încă cinci spitale se confirmă incidentul de securitate cibernetică. Instituția precizează că nu există deocamdată nici un indiciu referitor la compromiterea datelor personale. DNSC spune că hackerii, a căror identitate nu a fost încă identificată public, cer o răscumpărare totală de 157.000 de euro în Bitcoin. Autoritățile recomandă tuturor unităților afectate să nu plătească sumele solicitate. Printre cele 5 unități medicale la care s-a confirmat atacul cibernetic este și Sanatoriul de Pneumoftiziologie Brad.
„Ca efect al atacului, sistemul Hipocrate utilizat în activitatea unității noastre este nefuncțional, fișierele și bazele de date aflate pe server fiind criptate. Activitatea Sanatoriului, deși este îngreunată, nu a fost întreruptă nici o clipă”, a declarat Liliana Stolnicu, managerul Sanatorului din Brad.
MESAGERUL HUNEDOREAN a scris anul trecut despre un atac cibernetic înregistrat la Spitalul din Simeria. (A.N.)