Grevă japoneză împotriva AJF Hunedoara

11 x 1 hercules lupeniCiprian Marinuţ

Jucătorii echipei Hercules Lupeni vor purta banderole albe la braţ şi vor întârzia cu 15 minute intrarea pe teren la ultimul meci al turului, cel de sâmbătă, de acasă, cu Aurul Certej, în semn de protest faţă de unele decizii ale Asociaţiei Judeţene de Fotbal Hunedoara.  „Vom protesta la adresa AJF Hunedoara, pentru modul în care ne tratează”, a afirmat antrenorul Dan Voicu.

S-a umplut paharul
Prestaţia arbitrului Denis Haidiner (Hunedoara), care fusese suspendat pe perioadă nedeterminată, la partida de campionat dintre Hercules şi Gloria Geoagiu a umplut paharul pentru formaţia din Lupeni. Antrenorul Dan Voicu s-a plâns de viciere de rezultat şi a afirmat că la meciul cu Aurul Certej, ultimul din turul de campionat, elevii săi vor purta banderole albe şi vor întârzia cu 15 minute intrarea pe teren în semn de protest faţă de deciziile pe care Asociaţia Judeţeană de Fotbal Hunedoara le ia la adresa echipei sale. Oficialul de la Hercules crede că arbitrajele ostile nu sunt deloc o întâmplare şi spune că a decis să ia atitudine în ceea ce priveşte modul în care înţeleg cavalerii fluierului să-şi facă datoria. „În semn de protest la adresa Asociaţiei Judeţene de Fotbal, la partida cu Aurul Certej, de sâmbătă, vom evolua cu banderole albe şi vom întârzia cu 15 minute intrarea pe terenul de joc. Vom protesta astfel pentru toate măsurile care s-au luat împotriva noastră şi pentru arbitrajele de care avem parte în ultima vreme. Eu nu sunt dintre cei care dau vina pe arbitri, dar acum, chiar s-a umplut paharul. La meciul cu Gloria Geoagiu ne-a arbitrat Denis Haidiner, care fusese suspendat pe o perioadă nelimitată, şi s-au găsit să-l trimită tocmai la Lupeni, unde a pierdut meciul din mână. I-a lăsat pe oaspeţi să tragă de timp cât au vrut şi a viciat rezultatul. Au fost meciuri cheie în acest campionat, pe care noi le-am pierdut pe mâna arbitrilor, care apoi au luat note mari de la observatori. Jocurile noastre sunt filmate şi se putea vedea clar de ce maniere de arbitraj am avut parte”, a spus Dan Voicu. Arbitrul Denis Haidiner a fost suspendat pe o perioadă nelimitată după greşelile comise la meciul dintre Jiul Petroşani şi CNS „Cetate” Deva, când s-a considerat că tânărul arbitru a viciat rezultatul în defavoarea echipei devene.

Ameninţă cu retragerea
Pe lângă acţiunea de protest, antrenorul Dan Voicu a declarat că şi în cazul cauciucurilor tăiate de la maşina observatorului Florin Călugăriţa, lucrurile au mers prea departe şi că va cere retragerea echipei din campionat. „Dacă clubul va plăti patru cauciucuri, cum cere observatorul, în loc de două, câte s-au tăiat, eu îi voi spune patronului să retragă echipa din campionat. Să nu uităm că AJF Hunedoara trăieşte din banii echipelor din campionat. Noi cotizăm, plătim înscriere, arbitri şi cartonaşe, şi nu este permis ca ei să ia astfel de decizii împotriva noastră”, a declarat Voicu. Termenul ca Hercules Lupeni să plătească în întregime paguba produsă la maşina observatorului Florin Călugăriţa expiră azi. În primă fază, cei de la Hercules au plătit 400 de lei pentru două cauciucuri, atâtea cât i-au fost tăiate observatorului în urma meciului de campionat dintre Hercules şi CS Vulcan, iar până azi, trebuia să mai achite încă două.
Hercules Lupeni ocupă locul doi în clasamentul Ligii a IV-a Hunedoara la egalitate de puncte cu lidera CNS „Cetate” Deva.

One thought on “Grevă japoneză împotriva AJF Hunedoara

• NU VA MAI TOT PLINGETI DE ARBITRAJE, AR TREBUI SA INTRE CU BANDEROLE ALBE PE MINA SOIMUL BAITA SI GLORIA GEOAGIU PENTRU AGRESIVITATEA SI PRESIUNEA BANCI DE REZERVA CU CARE SUNTETI TOLERATI DE ARBITRII LA MECIURILE DE ACASA JUCATI FOTBAL SI IN 2014 CU ACEASI MENTALITATE CA IN ANII 60-70, IAR CIND VENITI SI JUCATI IN DEPLASARE SUNTETI CA NISTE MIELUSEI BLINZI , CE REPROSURI PUTETI SA ADUCETI ARBITRULUI CIND IN MINUTUL 30 TREBUIA SA AVETI 2 CARTONASE ROSII PT FAULTURILE GROSOLANE SI PENTRU COMENTARII LA DECIZIILE ARBITRILOR IAR IN MINUTUL 70 PENTRU LOVIREA ADVERSARULUI CU PALMA DE CATRE JUCATORUL CU NR 10 DE LA LUPENI CARE AVEA DEJA UN CARTONAS GALBEN ,TUSIERUL IL CHEAMA PE ARBITRUL DE CENTRU SI iI SPUNE, IAR ARBITRUL CARE A FOST INCONJURAT DE JUCATORII LUPENIULUI IA DECIZIA SI II ACORDA CARTONAS GALBEN ALTUI JUCATOR . RUSINE DACA VA PLINGETI DE ARBITRAJE.