Goluri multe şi două surprize în „Cupa României” Realsport

11 x 2 minifotbal realsport

Şase dintre primele opt partide din etapa 16-imilor de finală ale „Cupei României Realsport” la minifotbal s-au încheiat cu victorii categorice ale favoritelor, iar în două jocuri s-au înregistrat surprize. Performerele weekend-ului sunt formaţiile Cocoşul de aur (Liga C) şi Alaska (Liga B), care au eliminat echipe din primul eşalon valoric (Liga A).
Cu favoritele la putere
Avantaje Deva (câştigătoarea trofeului în sezonul 2013-2014) a făcut instrucţie cu SNLP, câştigând cu 8-2, iar Pera BMW (finalista ediţiei trecute a competiţiei) a realizat scorul etapei, 15-1, cu CS Hanzi Deva (Liga C). Alte patru formaţii considerate favorite au respectat calculele hârtiei şi s-au calificat mai departe, astfel: Templierii (Liga C) – Voinţa Vălişoara (Liga B) 2-10; Mureşul Sântuhalm (Liga C) – Azaria (Liga C) 3-5; Grawe Deva (Liga A) – Sews-R Orăştie (Liga B) 6-1; Diavolii Roşii (Liga B) – Autokris Hunedoara (Liga A) 4-8.
Surprize, surprize
Cum „Cupa României” este în mod tradiţional o competiţie a surprizelor, două echipe din eşaloanele inferioare au reuşit să scoată din cursă două formaţii din Liga A. Cea mai mare surpriză a rundei a reuşit-o echipa Cocoşul de aur (Liga C), care a dispus cu 6-3 de EFC Anonimii (Liga A). „Primele cinci minute au fost echilibrate, după care noi am jucat foarte slab şi am fost conduşi cu 6-0. Pe finalul reprizei au redus din diferenţă, scor 6-1, iar în repriza secundă am încercat să revenim, dar am mai marcat doar două goluri, pierzând cu 6-3. Am fost învinşi pe drept de o echipă cu experienţă”, a spus Alin Petraş (Ticeru), delegatul echipei EFC Anonimii. A doua surpriză a week-endului a fost furnizată de Alaska (Liga B), care a eliminat-o din cursă pe Tikva Construct (Liga A), scor 4-1, după un meci pe care l-a controlat clar.
Programul meciurilor următoare ale 16-imilor: sâmbătă, 13 decembrie: Inter Călan – Pera II BMW (ora 14.00); Roşu – Phoenix Hunedoara (ora 15.00); Profi Football – Boys Team (ora 16.00); Progresul United – Crivis Fly Taxi (ora 17.00); duminică, 14 decembrie: Doctorii – Legiunea Taylor Red (ora 12.00); Golden Team – City Taxi Deva (ora 14.00); PRO HD – Sews Doran (ora 14.00); Liverpool – Roben Haţeg (ora 15.00). (C. Marinuţ)