Gimnastică: Echipa de junioare mici de la CNS Cetate Deva- campioană naţională

În perioada 3 – 8 iunie 2018, Sala polivalentă “Nadia Comăneci” din municipiul Oneşti a găzduit Campionatele Naţionale la gimnastică artistică ale juniorilor I şi II, masculin şi feminin. De altfel, a fost o primă şi interesantă competiţie pentru generaţia sportivilor care vor reprezenta România în competiţiile de mare anvergură de după anul 2022, sportive din cadrul proiectului “Ţară, ţară, vrem campioane!“, iniţiat de Mariana Bitang şi Octavian Bellu, şi sponsorizat de OMV Petrom.

În competiţia feminină, echipa CSN Cetate Deva (junioare II, nivel 3), alcătuită din Amalia Ghigoarţă, Ioana Danciu, Timea Crişan şi Timea Krisbai, a totalizat la aceste întreceri 160.625 puncte şi a câştigat medalia de aur, clasându-se înaintea formaţiilor CS Dinamo Bucureşti (total 158.675 puncte) şi CSS 1 Constanţa (155.900 puncte). Echipa a doua a clubului devean, alcătuită din Denisa Mândruţ, Andreea Nechita, Bianca Cîmpan şi Luana Şerbănescu, s-a clasat pe locul IV cu un total de 153.950 puncte. La individual junioare II, nivel 3 de competiţie, dintr-un număr de 43 de sportive înscrise în concurs, deveanca Amalia Ghigoarţă a câştigat locul I, cu un total de 53.775 puncte, la egalitate cu Roberta Radu (CSS Dinamo Bucureşti), iar pe locul III s-a situat Ioana Danciu (CNS Cetate Deva), cu 53.600 puncte.
În concursul junioarelor II nivel 4 de competiţie, Abigail Condrei (CNS Cetate Deva) a ocupat locul VI, liderul clasamentului fiind Sabrina Voinea de la Farul Constanţa, fiica fostei campioane mondiale, Camelia Voinea. Iar la nivelul 5 de competiţie, Iulia Jenariu, de la CNS Cetate Deva, a ocupat locul V, după o ratare la paralele, care nu i-a permis să urce în clasamentul grupei.
De menţionat că o parte dintre gimnastele care au urcat pe podiumul de premiere la aceste întreceri de la Oneşti sunt pregătite la Deva, în cadrul proiectului “Ţară, ţară, vrem campioane!“ şi sunt antrenate de un colectiv alcătuit din prof. Gina Gogean Groza, Raluca Bugner, Lucian Sandu, Sorin Tolteanu, Olivian Guga şi Mădălina Susan.