Gimnasta Ana Maria Puiu, calificare la Jocurile Olimpice pentru Tineret

Întrecerile de calificare pentru Jocurile Olimpice ale Tineretului, programate să se desfăşoare în perioada 6 – 18 octombrie 2018 la Buenos Aires, au adus României o confirmare a faptului că vom avea acolo o reprezentantă din actualul lot cantonat la Deva.

Pe poziţia a 10-a
Concursul de calificare s-a desfăşurat la Baku (Azerbaidjan) iar miza competiţiei a fost aceea ca gimnaştii participanţi să ocupe un loc între primii 17 sportivi, în clasamentul la individual compus. Cum spuneam, gimnastica artistică feminină românească s-a calificat pentru a treia oară, la Jocurile Olimpice ale Tineretului, având în concursul de la Baku două gimnaste participante. Regula este, însă, ca doar o reprezentantă din fiecare ţară să se poată califica. Tânăra Ana Maria Puiu (foto) a totalizat, după evoluţiile la cele patru aparate, 48.632 puncte şi s-a clasat pe poziţia a 10-a. Cealaltă reprezentantă a României, Iulia Berar, a terminat concursul pe locul 18 cu 47.398 puncte, ambele gimnaste fiind componente ale lotului naţional de la Deva. În competiţia masculină, România a ratat calificarea pentru doar un singur loc, Gabriel Burtănete totalizând la finalul celor şase execuţii 72.131 puncte şi s-a clasat pe locul 19. Răzvan Marc a terminat concursul de calificare pe locul 31 cu 71.631 puncte. Alături de sportivi, au fost la Baku antrenorii Nicolae Forminte şi Adela Popa la fete şi Augustin Pop şi Cornel Burduhosu la băieţii, dar şi arbitrii Angela Cacoveanu (feminin) şi Eugen Căţean (masculin), şeful delegaţiei române fiind Mircea Apolzan. Din punct de vedere al palmaresului, gimnastica artistică românească a obţinut cele mai bune rezultate la Jocurile Olimpice ale Tineretului chiar la ediţia inaugurală, în 2010, la Singapore, prin performanţele lui Andrei Muntean (aur la inele şi argint la paralele) şi ale Dianei Bulimar (argint la sol).