FUTSAL. Autobergamo Deva – City`Us Târgu Mureș 5-2. Devenii la un pas de titlu!

autobergamo-680x365Așa cum era de așteptat, Auotbergamo Deva a dus finala campionatului Ligii I de futsal la al treilea meci, care va decide campioana. Echipa deveană a învins, luni seara, după un joc încrâncenat, care a durat  110 minute, cu 5-2 (2-2) pe City`Us Târgu Mureș.

Jucătorii deveni au început în forță, iar după patru minute Adi Moț a deschis scorul, pentru ca imediat jucătorul-antrenor Robert Lupu să dubleze avantajul gazdelor. Din păcate, la cinci minute după reușita sa, Lupu a fost însă eliminat, după ce a primit al doilea galben, în urma unui fault din postură de ultim apărător.

În continuare, cei doi arnbitri  au cam scăpat meciul din mână, luând câteva decizii care au stârnit nervi și tensiune în tabăra deveană. Profitând de situație, jucătorii din Tg. Mureș au profitat și au egalat situația în patru minute, prin două goluri, am spune norocoase, marcate de F. Csoma, în minutele 15 și 19.  Repriza secundă n-ar fi fost de recomandat pentru persoanele slabe de inimă. S-a jucat care pe care, campioana en titre,echipa din Tg. Mureș, încercând să forțeze victoria și să  încheie conturile în acest al doilea meci, a jucat aproape întreaga repriză fără portar, cu cinci jucători în atac. Spre ghinionul lor, târg-mureșenii au ratat cât pentru un întreg sezon, iar Autobergamo a marcat pe contraatac. Astfel, Cristi Matei a înscris cu două minute înainte de final, și imediat după el Alin Paul a făcut 4-2 pentru Deva.

Finalul, tensionat la maxim, a mai pus jar pe foc în tabăra deveană, Țiglar primind și el al doilea cartonaș galben. Dar portarul Vlad Iancu a reușit să blocheze penalty-ul executat de Gherman. Și imediat, doar după  zece secunde,  Adi Moț a reușit dubla, trimițând mingea în poartă de la mijlocul terenului. Așadar, meciul s-a încheiat cu scorul de 5-2 pentru Autobergamo, un scor care i-a făcut fericiți pe cei peste 1000 de spectatori aflați în tribunele Sălii Sporturilor din Deva.

Potrivit organizatorilor, meciul al treilea, cel care va stabili campioana acestei ediții, se va juca joi, de la ora 18.00. (Mircea Crivăț)