FOTBAL PE PLAJĂ. A pierdut la masa verde

Campioana României la fotbal pe plajă, echipa ACS West Deva, a în­che­iat competiția din cadrul Cupei Campionilor Europeni (Euro Winners Cup) desfășurată la Nazare, Portu­galia.
În 2022, în competiția echivalentă cu Liga Campionilor din fotbal au evo­luat 32 de echipe, cu două mai puțin față de cum fusese anunțat inițial, formațiile Arman blodar (Kazahstan) și Dembava (Lituania) neprezentându-se. În meciul pentru locurile 15-16, campioana României urma să întâlnească formația Napoli Patron APS, însă confruntarea nu a avut loc, deoarece echipa hunedo­rea­nă a avut programat zborul de întoarcere acasă, astfel că formația greacă a câștigat la masa verde, cu 3-0. Meciurile din această ediție a Cupei Campionilor Europeni s-au disputat în perioada 5-12 iunie 2022, în loca­li­tatea portugheză Nazare, la arena „Estadio do Viveiro – Jordan Santos”. Întrecerea a fost câștigată de echipa portugheză Casa Benfica Loures (în finală a învins-o cu 3-1 pe o altă re­prezentantă a gazdelor, SC Braga).