Fotbal, Liga a V-a. Retezatul Ţara Haţegului rămâne lider

Nicolae Gavrea

În turul de campionat al Ligii a V-a de fotbal din judeţul Hunedoara s-a desfăşurat, la finele săptămânii trecute, cea de-a opta etapă. În urma disputării acestei runde, liderul a rămas neschimbat, primul loc în clasament fiind ocupat tot de Retezatul Ţara Haţegului, echipă care a întâlnit, pe teren propriu, pe Aurul Certej.

Prima parte a acestei partide a fost destul de săracă în fotbal, iar la pauză scorul a fost egal, 0-0. În schimb, repriza a doua a fost mult mai animată. Gazdele au ratat în două rânduri, prin Trănoiu, care a tras la poartă din poziţie bună, şi E. Băiconi, blocat, în ultimă instanţă, de Ignat. Oaspeţii au ratat şi ei în min. 60 când, Ciobanu a şutat slab spre poartă, după ce a driblat portarul, balonul fiind scos de pe linia porţii de A. Băiconi.
Singurul gol a fost înscris în min. 87, când Trănoiu a fost jenat la o săritură de Grosu, iar arbitrul Daniel Branea, care a fost ajutat la linii de Raul Popa şi de debutantul Andrei Marc, a acordat lovitură liberă directă de la 17 metri, central, care a fost transformată impecabil de acelaşi Trănoiu.
Echipa Retezatul Ţara Haţegului, cu 19 puncte din şapte meciuri, rămâne în fruntea clasamentului, urmată de Măgura Pui, cu 18 puncte din şapte meciuri, şi AS Sântămăria Orlea cu 15 puncte din şapte meciuri.