Fotbal, Liga a V-a. Retezatul a urcat pe primul loc

Etapa cu numărul şapte din campionatul Ligii a cincea din judeţ a adus o modificare importantă în clasament, noul lider fiind formaţia Retezatul Ţara Haţegului, care revine pe primul loc.

Măgura Pui, fostul lider al clasamentului, are un total de 15 puncte din şase meciuri, dar a stat în această etapă şi prima poziţie a revenit formaţiei Retezatul Ţara Haţegului (şase meciuri), care are acum 16 puncte, după victoria, cu 1-0, obţinută pe final joc, în confruntarea cu Agrocompany Băcia, unicul gol al partidei fiind marcat de Bîhu, în minutul 80.
Măgura Pui se menţine pe locul secund, la egalitate de puncte, dar cu golaveraj mai bun, cu a treia clasată, AS Sântămăria Orlea (şase meciuri), formaţie care a câştigat pe teren propriu, cu 4-0, jocul cu Universitatea Petroşani. Gazdele au avut 2-0 la pauză, prin punctele reuşite de Băicoană (min. 28) şi Duţă (min. 38), Dragoş, de la gazde, a fost eliminat în minutul 64, iar în min. 72 a primit cartonaşul roşu şi Cucăilă de la Universitatea Petroşani. Băicoană a mai înscris alte două goluri, în minutele 73 şi 79, cu care s-a stabilit şi scorul final.
În jocul de la Bretea, echipa locală Sargeţia a dispus clar de Zarandul Crişcior (12 puncte din şapte meciuri) cu 4-0, deşi echipa gazdă a avut doi jucători eliminaţi. Gazdele au deschis scorul prin Mînja (min. 9), pentru ca din minutul 27 să rămână în inferioritate numerică după eliminarea lui Roman. Echipa din Bretea a mai înscris de două rânduri, prin acelaşi Mînja (min. 65) şi Miclăuş (min. 79), care a văzut şi el cartonaşul roşu în min.85. În prelungiri, gazdele au mai punctat prin Bruzan (min. 91).
Surpriza etapei a fost rezultatul înregistrat la partida dintre Unirea General Berthelot şi CSC Ilia, joc încheiat la egalitate, 2-2. Gazdele au marcat, prin Dăncescu (min. 50) şi Maracu (min 92), iar oaspeţii prin Pasere (min. 57) şi M. Danc (min. 90).