Fotbal Liga a IV-a: CS Hunedoara rămâne lider

La finalul săptămânii trecute s-au desfăşurat partidele contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii a IV-a de fotbal Hunedoara.

A fost o etapă cu rezultate aşteptate, nefiind înregistrată vreo surpriză majoră. Liderul clasamentului, CS Hunedoara, a jucat pe teren propriu, în compania formaţiei Aurul Certej, iar la pauză tabela arăta o egalitate, 1-1, după ce oaspeţii au deschis scorul, iar gazdele au revenit pe tabelă la faza imediat următoare.
În partea a doua a partidei, CS Hunedoara a dominat clar şi a marcat de trei ori la rând, iar oaspeţii nu au mai putut decât să reducă din handicap pe final de joc. În urma acestei victorii cu 4-2, CS Hunedoara îşi păstează locul de lider al clasamentului (56 de puncte), având un avans de şapte puncte faţă de Inter Petrila (care totalizează 49 de puncte). Formaţia din Petrila a câştigat unul dintre derbiurile etapei, impunându-se cu 3-2 pe terenul celor de la Dacia Orăştie.
Pe podium se menţine şi Victoria Călan (cu 38 de puncte), care a reuşit o remiză (2-2) în deplasare la Şoimul Băiţa, dar formaţia din Călan a ratat victoria, după ce a avut 2-0 în primul sfert de oră. Pe locul patru, la un punct de podium, a urcat Gloria Geoagiu care, într-un meci fără istoric, a învins, acasă, cu 6-0 (2-0), pe Retezatul Haţeg..
Hercules Lupeni a învins echipa CNS Cetate Deva cu scorul de 9-2. după ce la pauză a condus cu 5-, iar în urma acestei înfrângeri, devenii au coborât pe ultima poziţie din clasament.