FOTBAL Liga a III-a. Hunedorenii i-au „îmbolnăvit” pe cei de la „Sănătatea Cluj”
Au înscris Andrei Hergheligiu (min.8, 41, 45 – penalty), Nicolae Pîrvulescu (min. 15), Marius Coman( min.49, 58) respectiv Alexandru Oltean (min.16), Patrick Kallemback (min.23), Bogdan Zărnescu (min. 73).
Vor corecta greșelile
A fost o partidă pe care hunedorenii au dominat-o în totalitate și au demonstrat, încă o dată, dacă mai era nevoie, că formează o echipă redutabilă, chiar dacă oaspeții au reușit să înscrie de trei ori în poarta lui Deak. Cu această victorie, CS Corvinul își consolidează poziția de lider în seria a IX-a, iar staff-ul tehnic pregătește încet, încet, strategia pentru mult așteptata promovare. „Toată săptămâna le-am spus băieților despre adversar și le-am spus că îi așteaptă un meci dificil, deoarece Sănătatea Cluj nu mai este echipa din sezonul trecut. Acum este o echipă tânără, preocupată de joc. I-am felicitat la final. Mă bucură faptul că am reușit să înscriem de șase ori, ne-am creat și alte situații de a înscrie, mă supără puțin că am luat totuși trei goluri, unul ușor, după ce am avut 2-0, ei au pus mingea la centru și au înscris. A fost un meci plăcut pentru spectatori și pentru telespectatori, Ne-a lipsit, totuși agresivitatea în apărare,lucru pe care îl vom corecta la jocurile următoare”, a spus Florin Maxim, antrenorul hunedorenilor.
Rezultatele etapei 4 seria, a IX-a:
ACS Târgu Mureş – CSM Unirea Alba Iulia 1-1
Viitorul Cluj – Unirea Ungheni 0-2
Corvinul Hunedoara – Sănătatea Cluj 6-3
CS Universitatea din Alba Iulia – Metalurgistul Cugir 0-0
CS Ocna Mureş – Avântul Reghin 4-3
Clasamentul seriei a IX-a după etapa 4:
- CS Corvinul 1921 Hunedoara 4 4 0 0 14-3 11 12 puncte
- CS Unirea Ungheni 2018 4 3 0 1 12-7 5 9
- CS Ocna Mureş 4 2 1 1 8-7 1 7
- CSM Avântul Reghin 4 2 0 2 8-8 0 6
- CS Sănătatea Cluj-Napoca 4 2 0 2 13-14 -1 6
- CS Metalurgistul Cugir 4 1 2 1 4-4 0 5
- CS Universitatea din Alba Iulia 4 1 2 1 2-4 -2 5
- ACS Tg. Mureş 4 0 2 2 7-9 -2 2
- CSM Unirea Alba Iulia 4 0 2 2 3-8 -5 2
- Academia de Fotbal Viitorul Cluj 4 0 1 3 1-8 -7 1