Fotbal Liga a III-a. CSM Deva învinge și urcă în clasament

La finalul săptămânii trecute s-au disputat jocurile contând pentru etapa a VIII-a din campionatul Ligii a III-a de fotbal, competiție care trece  prin momente tensionate. Tot mai multe formații acuzând probleme medicale, au solicitat amânarea partidelor, dând peste cap programul stabilit inițial de către F.R.Fotbal.

Vineri, înainte de startul jocurilor programate în etapa a VIII-a, șapte jocuri au fost amânate și reprogramate pe 10 sau 11 noiembrie, din cauza cazurilor pozitive de COVID-19.

La Simeria a fost programată întâlnirea dintre CSM Deva și Minerul Costești, două echipe care s-au confruntat cu multe, foarte multe probleme de efectiv. Devenii au primit o lovitură dură când doi dintre fundaşii centrali, Jude şi Bogdanovici, au fost testaţi pozitiv cu Covid. Ei s-au adăugat astfel unei liste de absenţi extrem de lungă, cu accidentaţi mai vechi sau mai noi, Doboş, Dombradi şi Niţuică fiind ultimele nume adăugate la acest capitol. Ţoiu şi Bîrzan au intrat pe teren incomplet refăcuţi, ambii cu probleme medicale cauzate de terenurile dificile unde se antrenează echipa, situația lotului devean înainte de acest joc fiind extrem de dificilă, așa cum a declarat antrenorul Ștefan Nanu.

Cu patru dintre cei cinci titulari obişnuiţi din apărare indisponibili, tehnicianul devean  a fost nevoit să improvizeze în compartimentul defensiv: Manea a revenit în poartă, Curescu a jucat pe postul de fundaş dreapta, pe flancul stâng a fost folosit juniorul Branea, care a avut o evoluție foarte bună, iar plasarea lui Tecsi în inedita postură de stoper  a fost o alegere esențială pentru această partidă.

CSM Deva s-a impus cu 3 – 0, după două reprize total diferite ca desfăşurare a jocului. Gazdele au controlat cu autoritate prima parte şi puteau marca patru sau cinci goluri în poarta adversă, dar ratările monumentale au privat formația de sub Cetate de un scor categoric.

Devenii şi-au luat tare adversarii încă de la debut. Prima ocazie am consemnat-o în min. 8 când  Ţoiu a reluat slab din mijlocul careului, direct în portar un balon venit din cornerul executat de Vitan. În min. 11 s-a deschis scorul: Ghighilicea a fost faultat la 25 de metri de poarta lui Popa în poziţie centrală, Vitan a executat lovitura liberă pe jos, iar Stere, aflat într-un buchet de jucători a trimis mingea cu călcâiul la colţul lung al porții adverse. A fost momentul din care CSM Deva  s-a dezlănţuit şi ocaziile au început să curgă, dar din păcate nu s-au dat și goluri.

Minerul Costești  a avut prima replică timidă în  min. 23 când Marinescu de la 30 de metri, a șutat mult peste poarta lui Manea  iar apoi  Ghighilicea a profitat de o gafă a fundaşilor centrali, a pătruns în careu, a driblat portarul, a trimis în bară din doi metri, balonul a revenit în teren şi Marinescu, în încercarea de a respinge, l-a expediat în aceeaşi bară (!).   Portarul minerilor, Popa a intervenit bine la centrarea lui Curescu din min. 40, pentru ca singura şansă reală de gol a Costeştiului din prima repriză să apară în ultimul minut, când şutul lui Păun de la 7 metri a fost deviat în corner de un apărător devean.

După pauză, devenii au mai înscris două goluri. În min. 68 după ce mingea a circulat eficient pe traseul Stere – Al. Traşcă- Ghighilicea,ultimul a împins  balonul în poarta oaspeților, majorând astfel, liniștitor, avantajul echipei devene  la 2-0. O nouă combinaţie între Stere şi Traşcă a adus un corner, a executat Vitan şi Ghighilicea a înscris pentru 3 – 0 din apropierea,careului mic în min. 86. Eficientul vârf devean putea să înscrie din nou în poarta minerilor din Costești în min. 89, dar la pătrunderea în careul gorjean a şutat în portar.

În urma acestui rezultat, CSM a acumulat șase puncte și a urcat până pe locul 7 în clasamentul seriei care este dominată categoric de sibieni, cu formațiile din Şelimbăr, Mediaş şi Cisnădie ocupând detaşat podiumul.

După meci Ştefan Nanu, antrenorul principal de la CSM Deva a declarat: „A venit victoria mult aşteptată, era destulă teamă şi a fost presiune înainte de acest meci. Îi felicit pe aceşti copii, au intrat pe teren cu atitudine şi dorinţă de a câştiga. Azi am jucat fără şapte titulari, a trebuit să facem improvizaţii. Branea, un junior născut în 2004, a jucat extraordinar. Îl felicit şi pe Tecsi, astăzi ca fundaş central a evoluat fără greşeală. Am vorbit cu el înainte de meci şi mi-a spus că îşi doreşte să joace pe acest post. Ca joc am avut momente bune şi mai puţin bune astăzi. Dacă în minutul 20 era 3 – 0 pentru noi nu se mira nimeni, dar aţi văzut cât am ratat, ce ocazii am avut. După pauză adversarii au echilibrat jocul şi au pus presiune pe noi. Dacă în celelalte meciuri am dominat 70% din timp şi am pierdut, acum din fericire nu s-a repetat acel scenariu. Trebuie să câştigăm restanţa de miercuri cu Horezu, ne gândim deja cum să pregătim acel meci.”

CSM Deva: Manea – Curescu (min. 87 Târş), Tecsi, Radak, Branea – Bîrzan (min. 88 Teodorescu), Ţoiu (min. 88 Lehel), Vitan – Ghighilicea, Stere, Traşcă. Antrenor Ştefan Nanu

9. Hermannstadt 2             7      1     1     5       8-15       4
  10. Minerul Costeşti             7      1     1     5       7-20       4