FOTBAL. Liga a -III-a. Corvinul, lider cu punctaj maxim în seria a IX-a

Corvinul Hunedoara a trecut cu bine și de derby-ul din etapa programată la finalul săptămânii trecute, echipa pregătită de Florin Maxim reușind cea de a treia victorie la rând și totalizând maximum de puncte după cele trei etape în care nu a primit gol.

Fără noroc

Hunedorenii au evoluat în deplasare, la Metalurgistul Cugir, formație care a suferit prima înfrângere din acest sezon, după o partidă pe care oaspeții au pregătit-o în amănunt și au reușit victorie cu 1-0. Hunedorenii au fost mai ambițioși și avut câteva ocazii bune în prima parte a jocului disputat vineri. Gazdele au jucat timorate pe parcursul primei reprize. Singurul gol a fost înscris de către Marius Chindriș, căpitanul echipei hunedorene, în minutul 28. A fost un șut de la 18 metri, în dreapta lui Jisa, la un balon respins greșit de defensiva adversă, Vitinha nereușind să îndepărteze pericolul cu două intervenții. CS Corvinul 1921 Hunedoara este formația care, așa cum se văd lucrurile în această serie, a IX-a, este din nou prima favorită la atacarea promovării. După joc ,Lucian Itu antrenorul principal al echipei din Cugir a declarat: „E obositor deja să tot pierdem împotriva Hunedoarei. Nu am avut nici noroc, iar după aspectul jocului meritam cel puțin un egal. Îmi felicit jucătorii, nu am ce să le reproșez. Am luat un gol ușor, întâmplător, iar noi am avut 3-4 acțiuni bune„.

De partea cealaltă,tehnicianul hunedorean Florin Maxim a spus: „Victorie muncită după două reprize diametral opuse. În actul secund, jucătorii care au intrat nu au adus plusul scontat, iar adversarul ne-a surprins pe contre”.

Devenii, victorie categorică, cei din Hațeg și Brad au pierdut

În seria a VII-a, CSM Deva a jucat și a câștigat cu 3 -0, rezultat care era stabilit încă din prima repriză prin golurile înscrise de Alexandru Popescu în minuturile 2 și 45 și de Bogdan Țoiu în minutul 28.

Retezatul Hațeg a pierdut șansa de a obține un rezultat bun dar nu a gestionat partida disputată pe terenul de acasă și a pierdut cu 1-0, întâlnirea cu liderul actual al clasamentului, Gilortul Tg. Cărbunești. Singurul gol a fost marcat în min. 37 de veteranul Gîlcescu, echipa olteană dedicând victoria tânărului lor antrenor care și-a aniversat ziua de naștere.

O înfrângere, a treia, a înregistrat și CSA Armata Aurul Brad care a fost învinsă  pe teren propriu de Voința Lupac cu scorul de 3-1.

Rezultatele din etapa 3 seria a VII-a

ACSO Filiaşi – Jiul Petroşani  1-0

Moses Baidoo (89)

Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Progresul Ezeriş 3-0

Andrei Istrate (8, 16), Ovidiu Rasoveanu (21)

Aurul Brad – Voinţa Lupac  1-3

Andrei Șoit (60) / Ovidiu Dan (19), Sorinel Jinga (26, 71)

Retezatul Hațeg – Gilortul Târgu Cărbuneşti 0-1

Ionuț Gîlcescu (37)

Viitorul Şimian – CSM Deva 0-3

Alexandru Popescu (2, 45), Bogdan Țoiu (28)

Clasament seria a VII-a

1.Gilortul Tg. Cărbunești        3       3       0       0       6 – 3  (3)     9

2.CSM Deva                           3      2       1       0       7 – 2  (5)    7

3.ACSO Filiași                        3      2       1       0       3 – 1  (2)     7

4.Viitorul Pandurii Tg. Jiu       3       1       2       0       6 – 3  (3)    5

1. Voinţa Lupac                       3      2       1       1       5 – 4  (1)     4

6.CSM Jiul Petroșani              3      1       1       1       4 – 3   (1)    4

7.Viitorul Şimian                     3       1       1       1       5 – 7  (-2)    4

8.Retezatul Hațeg                  3       0       1       3       1 – 4 (-3)    1

9.Aurul Brad                           3       0       0       3       5 – 10 (-5)   0

10.Progresul Ezeriş                3      0       0       3       2 – 7  (-5)     0

Rezultatele din etapa 3 Seria a IX-a

Avântul Reghin – CS Universitatea din Alba Iulia  3-0

Vlad Bujor (12 – penalty), Sebastian Bucur (57), Răzvan Bucur (77)

Metalurgistul Cugir – Corvinul Hunedoara 0-1

Marius Chindriș (28)

CS Ocna Mureş – Viitorul Cluj  4-0

Cristian Paleoca (9), Cătălin Creț (40), Damian Cimpoeșu (67), Claudiu Coltor (77)

Sănătatea Cluj – ACS Târgu Mureş 4-3

Raul Oltean (5), Dragoș Rusu (41), Arnold Szilagyi (82 – autogol), Dorin Goga (88 – penalty) / Tibor Csala (8), Bebeto Lupuleț (35), Ciprian Gliga (38)

Unirea Alba Iulia – Unirea Ungheni 2-4

Ioan Cîrloanță (5 – penalty), Agbomoniyi Oluwaseun (32) / Mihai Petra (29), Florin Istrate (43), Victor Astafei (73), Robert Ganea (80).

Clasament seria a IX-a

1.Corvinul 1921 Hunedoara         3          3        0       0       8 – 0 (8)      9

2.Unirea Ungheni                         3          2        0       1      10 – 7 (3)     6

1. Sănătatea Cluj Napoca            3          2        0       1      10 – 8 (2)     6

4.Avântul Reghin                          3         2       0       1       5 – 4 (1)     6

1. CS Ocna Mureș                        3          1       1       1       4 – 4 (0)      4

6.Metalurgistul Cugir                    3          1        1       1       4 – 4 (0)      4

7.Universitatea din Alba Iulia       3          1        1       1       2 – 4 (-2)     4

8.ACS Târgu Mureş                     3          0       1       2       6 – 8 (-2)     1

9.CSM Unirea Alba Iulia              3          0        1       4       2 – 7 (-5)    1

10.Viitorul Cluj                             3           0       1       2       1 – 6 (-5)    1