Fotbal, Liga a II-a: Energeticianul mai speră să se salveze

Energeticianul a pierdut acasă, scor final 1-2, duminică, în faţa rivalei Pandurii Târgu Jiu, într-un meci la care au asistat aproximativ 700 de spectatori.
Scorul de la Petroşani a fost deschis în min. 9 de către Vlad Rusu, care a şutat din şase metri, mingea a lovit bara, în interior, iar arbitrul a decis că balonul a depăşit linia porţii şi a dictat gol. Egalitatea a fost restabilită în minutul 28 de către Gabriel Dodoi.
Ocaziile gazdelor s-au răzbunat, iar oaspeţii au dat lovitura de graţie în minutul 87. Dodoi a fost cel care a reuşit dubla care o menţine pe Pandurii în cărţile salvării. Gazdele au avut şansa egalării pe final, dar Vlad Rusu a ratat din şase metri.
În ultimele două etape, lupta pentru evitarea ultimei poziţii retrogradabile se va da între cinci echipe: Energeticianul, Pandurii, SSC Farul, Daco-Getica şi ASU Politehnica. Echipa antrenată de Viorel Tănase se va deplasa în weekendul următor la Bucureşti, pentru meciul cu Metaloglobus, o formaţie greu de învins, mai ales pe teren propriu, iar în ultima rundă va întâlni actualul lider, Chindia, care probabil va fi promovat matematic la acea dată.
Energeticianul: Buga – Gunie, Guiti, Ioniţă, Dragu – Enache (Cenaj 57’), Gîrbiţă (Maxin 70’) – Tudorache, Petre, Rusu – C. Ionică, (Popescu 84’). Antrenor: Viorel Tănase.

One thought on “Fotbal, Liga a II-a: Energeticianul mai speră să se salveze