FOTBAL, Liga a II-a: Energeticianul, doar egal cu CS Mioveni

Partida s-a desfăşurat duminică la Petroşani, între două echipe care nu îşi găsesc cadenţa în acest sezon. Gazdele nu au avut suflul necesar pentru a trece peste echipa din Mioveni, nu ajută nici una dintre formaţiile combatante.

Prima ocazie am consemnat-o în min. 12: Măzărache a centrat de pe stânga pentru Herghelegiu, aflat la 16 metri, în poziţie bună, dar reluarea acestuia este blocată. În min. 20, atac pe partea dreaptă al gazdelor, centrare periculoasă în careul de 16 m, Beţa a deviat şi a fost aproape de autogol, însă mingea a ieşit în corner. Apoi ocazie bună pentru oaspeţi: Măzărache a centat periculos în faţa porţii, Călin a apărut în 2 metri, cu poarta goală, însă nu a reuşit să împingă balonul în plasă. Faza a continuat cu un corner al Mioveniului, mingea a ajuns la Traşcu, nemarcat la 11 metri, dar şutul acestuia a trecut puţin pe lângă poartă.
Gazdele au încheiat prima repriză cu o ocazie, Claudiu Petruş a şutat de la 25 de metri central puţin peste poartă. La pauză a fost 0-0, dar la reluare, în min. 55, gazdele au avut o şansă bună de a înscrie, când Maxin a centrat de pe partea dreaptă, Vlad Rusu a reluat cu capul din 6 m, dar nu l-a învins pe portarul din Mioveni.
Finalul jocului de la Petroşani a adus pentru Energeticianul al doilea egal consecutiv pe teren propriu, formaţia pregătită de George Zima totalizând 32 de puncte şi se află pe locul 10, la egalitate cu Pandurii, Ripensia şi Metaloglobus, mult sub pretenţiile conducerii clubului.
Energeticianul: Axinte – Rob. Petre, Guitti, D. Lung (cpt.), Andr. Dragu – Iovu (Al. Neacşa 70’), Cl. Petruş, Cenaj, Maxin – Al. Popescu (C. Ionică 62’), Al. Petruş (Vl. Rusu 46’) Antrenor: George Zima