Fotbal: Cupa României, etapa judeţeană, a fost câştigată de CS Hunedoara

Sâmbătă după masă, pe stadionul din localitatea hunedoreană Sântămăria Orlea, s-a desfăşurat finala fazei judeţene a Cupei României la fotbal, competiţie care este de la an la an tot mai interesantă, indiferent de nivelul la care se dispută jocurile.

Peste 600 de spectatori au urmărit finala judeţeană programată pe cochetul teren din comuna sus amintită, în care s-au întâlnit CS Hunedoara, câştigătoarea Ligii a IV-a, şi Gloria Geoagiu, care a încheiat recentul sezon competiţional pe un onorant loc cinci.
Tot staff-ul Asociaţiei judeţene de fotbal a fost prezent şi a asistat la acest eveniment, care a debutat cu o altă finală, despre care vom face referiri în numerele noastre viitoare. Echipa hunedoreană pregătită de Mircea Alic jr. a început cu hotărâre şi a deschis scorul în minutul 8, după o combinaţie între Cr. Creciunesc şi Popa, ultimul expediind mingea din opt metri lateral, în bară, iar de aici balonul s-a dus în plasa porţii celor din Geoagiu.
În minutul 15, echipa CS Hunedoara şi-a mărit avantajul la 2-0, prin golul lui Herci, care a reluat cu capul, din şapte metri, o centrare a lui Bloj, apoi în minutul 20 Tecsi a majorat avantajul echipei sale la 3-0, în urma unei acţiuni personale, în care a trecut de trei adversari, l-a culcat din fentă pe Bodea, portarul celor de la Geoagiu şi a înscris în poarta goală.
Jocurile erau ca şi făcute, dar cei de la Geoagiu şi-au revenit şi au reuşit să reducă din diferenţa de pe tabelă în minutul 23, prin Cârdei, care a reluat, din drop, direct în vinclu, din marginea careului mare, o centrare venită dintr-un corner executat de Jude. Meciul începe să prindă ritm, spre deliciul spectatorilor, fazele de gol sunt tot mai multe iar în minutul 34 un şut bun al lui Ştef, din 16 metri, este respins de Cobliş, balonul şterge bara laterală şi iese din teren.
Ca urmare a torentelor de ploaie şi a fulgerelor care au brăzdat cerul, arbitrul de centru a luat decizia să întrerupă partida, dar după o pauză de 10 minute jucătorii au revenit pe teren şi au continuat disputa. De menţionat că s-a jucat până la finalul partidei la lumina reflectoarelor, terenul din Sântămăria Orlea având (nota bene: este de altfel singurul stadion din judeţ) instalaţie de nocturnă. La pauză, scorul a fost 3-1 pentru CS Hunedoara.
Repriza secundă a fost echilibrată, iar în minutul 53, jucătorii de la Gloria Geoagiu înscriu din nou, graţie reuşitei superbe a lui Samoilă, care, cu exteriorul a trimis la vinclu un balon pe care Cobliş nu l-a mai ajuns. Chiar dacă terenul a fost îmbibat cu apă, hunedorenii nu acuză şocul şi revin puternic, balonul trimis de ei lovind de două ori bara porţii adverse.
În min. 65, portarul hunedorenilor Cobliş degajează sec şi puternic, trimiţând mingea spre poarta celor din Geoagiu, de unde inspirat, Bodea, scoate salvator peste propria transversală. La o neînţelegere între Bodea şi Păduraru, în min.78, cel din urmă deviază un balon în propria transversală, şi atent, din patru metri, Marcu (introdus în teren inspirat de antrenorul hunedorean) reia cu capul şi, după ce balonul a lovit ambii stâlpi laterali, intră în plasă, şi va fi 4-2 pentru CS Hunedoara.
Scorul final al acestei întâlniri se va stabili în min. 82, de către Apachiţei, care a reluat în gol, cu capul, din marginea careului mic, după un corner executat de Herci. A fost 5-2 pentru CS Hunedoara, care, astfel, câştigă faza judeţeană a Cupei României la fotbal şi reuşeşte eventul, după ce în urmă cu o săptămână şi-a trecut în palmares şi titlul de campioană judeţeană.
Este important să remarcăm faptul că o brigadă de arbitri tineri a avut o misiune dificilă (la care vremea şi-a pus şi mai mult amprenta pe aspectul jocului), dar în condiţiile date, apreciem cu notă maximă evoluţia celor desemnaţi să arbitreze această partidă.
La finalul întâlnirii ambelor formaţii şi arbitrilor, păstrând modelul marilor competiţii fotbalistice, le-au fost acordate de către oficialii din cadrul AJF Hunedoara mult râvnitele medalii şi plachete, iar celor de la CS Hunedoara, trofeul acordat echipei câştigătoare.
CS Hunedoara: Andrei Cobliş (cpt.) – Cristian Creciunesc, Bogdan Ionicescu, Octavian Ionică, Ovidiu Stan (min.72 Flavius Iacob), Liviu Herci, Daniel Creciunesc, Cristian Simionov (min. 46 Alexandru Marcu), Erwin Bloj, Iulian Tecsi, Robert Popa (min.59 Octavian Apachiţei) Rezerve: Florin Paşca, Cristian Tene, Andrei Kocsis, Ovidiu Trăşcan. Antrenor: Mircea Alic.
Gloria Proinstal Geoagiu: Mihai Bodea – Ioan Păduraru, Andrei Vîrlan, Adrian Dosan, Ionatan Jude, Paul Medrea, Adrian Moţ, Constantin Vişan (cpt.), Răzvan Samoilă (min.79 Alexandru Pojoni), Robert ştef, Alexandru Cîrdei. Rezerve: Adrian Beldean – Robert Prode, Claudiu Paul, Daniel Bacrău. Antrenor: Ciprian Pepenar.
Arbitri: Andrei Fodor (Deva) – Claudiu Doarvoaş (Mintia), Andrei Buda (Hunedoara). Observator: Cosmin Danciu (Deva).