Fotbal. Cu cine joacă campioana județului barajul de promovare

La Casa Fotbalului s-au stabilit, prin tragere la sorți, meciurile pentru barajul de promovare în Liga 3, ediția 2024-2025. Conform Hotărârii Co­mi­tetului Executiv din 29 mai 2014, promovează din Liga 4 în Liga 3, la fi­na­lul campionatului ediţiei 2024/2025, cele 21 de echipe câştigătoare ale jo­curilor de baraj dintre cele 42 de cam­pionate judeţene. Jocurile se des­fă­şoară în sistem eliminatoriu, tur – retur, pe 16 iunie 2024, ora 18:00, res­pectiv 23 iunie 2024, ora 17:30.

Încă 2 reprize de 15 minute
Întrucât a fost eliminat principiul avan­tajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri de baraj, egalitatea se menţine, la puncte și golaveraj, jocul retur se va prelungi cu două reprize de câte 15 minute. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câşti­gă­toare va fi desemnată în urma exe­cutării loviturilor de departajare, în con­formitate cu Legile Jocului.
Județul Hunedoara a fost repartizat alături de Mehedinți, Caraș-Severin, Timiș și Arad.

Regiunea 7: Vrancea – Buzău, Brăila – Tulcea, Galați – Constanța
Evenimentul a fost urmat de tra­ge­rea la sorți a primului tur din cadrul etapei interjudețene a campionatelor de juniori U17 și U19 județene. Etapa Interjudețeană prevede trei tururi eli­mi­natorii, într-o singură manșă, pro­gra­mate pe 26 mai, 2 iunie, 9 iunie 2024.