Filiala nr. 1 a bibliotecii județene, în straie noi
Un nou spațiu reabilitat la Biblioteca Județeană. Este vorba de Filiala nr 1, care găzduiește aproape 29.000 de volume din toate domeniile, calculatoare, accesibile utilizatorilor.
Modernă și elegantă
«Ieri, Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” Hunedoara – Deva, în prezența administratorului public al Consiliului Județean Hunedoara, Costel Avram și a unor utilizatori, a trăit un eveniment cu totul special, care i-a bucurat pe toți cei care își desfășoară activitatea în această instituție, i-a bucurat pe toți cei care recurg la serviciile bibliotecii, respectiv ale Filialei nr. 1. Cu sprijinul generos al Consiliului Județean Hunedoara, al președintelui Laurențiu Nistor și al administratorului public Costel Avram, care ne-a alocat fondurile, Filiala nr. 1 a bibliotecii județene, cu o înfățișare modernă, elegantă, așa cum se cuvine să arate o bibliotecă a secolului XXI, și-a redeschis porțile, ocazie cu care le mulțumim pentru întregul sprijin pe care îl acordă bibliotecii, pentru deschiderea permanentă manifestată față de proiectele culturale, față de activitățile și realizările instituției noastre. Toți cei prezenți au avut bucuria și plăcuta surpriză să constate că noua înfățișare a filialei este cu adevărat primitoare, cu toate facilitățile necesare pentru crearea unei atmosfere de liniște și concentrare în universul cărților. Lucrările care s-au executat sunt de o calitate deosebită, lucru remarcat și de oaspeții noștri, care au fost plăcut impresionați de modul în care s-a reușit „îmbrăcarea” acestei filiale în straie noi, moderne și elegante», a spus Sebastian Bara, managerul Bibliotecii Județene.