Fete de aur, bãieţi de bronz, club de argint

Ciprian Marinuţ11 x 1 antrenorul dan ardelean css hd pe podium

Înotătorii de 12 şi 13 ani de la CSS Hunedoara au dat lovitura la Campionatul Naţional de Poliatlon, desfăşurat la finalul săptămânii, la Piteşti. Echipa de fete de 12 ani a devenit campioană naţională, iar echipele de băieţi de 12 şi 13 ani au obţinut medaliile de bronz. Pe baza acestor rezultate, clubul hunedorean s-a clasat pe locul doi în ierarhia generală din 32 de cluburi participante, după ce anul trecut, ocupase primul loc.

Ştafete câştigătoare la feminin

Cele mai bune performanţe pentru clubul hunedorean le-au obţinut fetele născute în anul 2001, care au devenit campioane naţionale. Cu clasări în afara podiumului, dar valoroase, în probele individuale, sportivele antrenate de Dan Ardelean şi Zeno Giurasa au dat lovitura în cele două curse de ştafetă, care le-au adus puncte bonus câştigătoare. Ştafeta formată din Alina Perju, Ioana Hăulică, Iulia Aconstantinese şi Raluca Mera a devenit campioană naţională atât la 4×50 metri liber, cât şi la 4×100 metri liber. Hunedorencele au încheiat primele cursa de 4×50 metri şi au primit 136 puncte, devansând echipele de la PC Constanţa (126 puncte) şi CSM Cluj (120 puncte). La 4×100 metri liber, ştafeta CSS Hunedoara a oprit cronometrul la 4:44:08 şi a primit 136 puncte, fiind urmată în clasament de CSS nr. 1 Pajura Bucureşti, respectiv CSM Cluj. În urma punctelor de la individual şi a bonusurilor de la ştafete, echipa de fete de 12 ani a CSS Hunedoara a acumulat 1.604 puncte şi a devenit campioană naţională, devansând cluburile CSM Cluj (1.344 puncte) şi Aqua Team Bucureşti (1.320 puncte).

Scenariu similar şi la băieţi

În competiţiile băieţilor de 12 şi 13 ani, istoria s-a repetat cam pe aceleaşi coordonate. Nici ei nu au reuşit să prindă podiumul la individual, deşi au avut multe clasări pe locurile patru, cinci şi şase. Chiar şi aşa, cu punctele suplimentare obţinute din prezenţa pe podium la ştafetă, hunedorenii au fost în top în clasamentul general. La categoria 13 ani, ştafeta de 4×50 metri liber, formată din Andrei Păduraru, Norbert Maer, Paul Scurtu şi Raul Bădărău, a devenit campioană naţională, primind 156 puncte şi întrecând echipele SCM Bacău şi CSS 7 Dinamo Bucureşti. Cu acest succes şi cu punctele din probele individuale, echipa de băieţi de 13 ani a CSS Hunedoara a cucerit medaliile de bronz, fiind întrecută chiar de cluburile pe care le-a depăşit la ştafetă. La categoria 12 ani, CSS Hunedoara a obţinut două medalii de bronz, în cursele de ştafetă. La 4×100 metri liber, echipa formată din Arnold Marton, Alexandru Ene, Victor Iacob şi Darius Neag a fost depăşită de Aqua Team Bucureşti şi SCM Piteşti, iar la 4×50 de metri, de asemenea. Cu aceste rezultate, CSS Hunedoara a fost pe locul trei la general, după Aqua Team şi SCM Piteşti.

Continuitate în performanţă
Pe baza rezultatelor de top ale celor trei echipe, CSS Hunedoara a prins podiumul şi în clasamentul de la toate cele şase categorii de concurs (11, 12 şi 13 ani, feminin şi masculin), deşi la categoria de 11 ani, rezultatele au fost modeste. Cu 27 de puncte, clubul hunedorean s-a situat pe locul doi în ierarhia generală din 32 de cluburi participante, după Aqua Team Bucureşti (43 de puncte), dar în faţa celor de la CSM Piteşti (26 de puncte). CSS Hunedoara reuşeşte astfel să aibă continuitate în performanţă, după ce anul trecut, ocupase primul loc la general. „Aveam speranţe pentru podium, chiar dacă am pierdut o generaţie valoroasă care a promovat la juniori II. Dincolo de medalii, cel mai important este că toţi sportivii clubului nostru şi-au îmbunătăţit substanţial timpii în toate probele. Avem o generaţie frumoasă, care se va mai remarca prin noi rezultate de top. La ştafetă, toţi au înotat cu suflet, uitând de oboseală, iar rezultatele au fost speciale”, a spus Dan Ardelean, antrenor la CSS Hunedoara. În competiţia de la Piteşti, toţi înotătorii au fost obligaţi să participe la toate cursele şi au obţinut puncte în funcţie de locurile ocupate în clasament. Cheia succesului a fost ca o echipă să aibă cât mai mulţi sportivi pe poziţii fruntaşe şi să evite locurile din partea inferioară, care erau sancţionate cu puncte de penalitate.