Felicitată de preşedinte pentru gimnastica bine făcută

Ciprian Marinuţ11 andreea munteanu

Performanţa gimnastei Andreea Munteanu (foto), de la CNS „Cetate” Deva, care a cucerit unica medalie a delegaţiei feminine a României la Campionatele Europene de la Montpellier, l-a impresionat pe preşedintele României, Klaus Iohannis. Şeful statului i-a trimis o scrisoare de felicitare sportivei pentru medalia de aur obţinută în finala de la bârnă, considerând că Andreea merită aprecieri pentru „gimnastica bine făcută” şi contribuţia la imaginea României în lume.
Admiraţie şi respect
Cunoscut ca un admirator al „lucrului bine făcut”, preşedintele României a fost încântat de „exerciţiile bine făcute” care au adus performanţa gimnastei de la CSN „Cetate” Deva. Klaus Iohannis a ţinut să o felicite pe noua campioană a Europei la bârnă prin intermediul unei scrisori oficiale, în care o laudă pe sportivă pentru efortul şi sacrificiile făcute pentru obţinerea medaliei. „Stimată domnişoară Andreea Munteanu, Doresc să vă transmit felicitările mele pentru medalia obţinută la Campionatele Eu-ropene Individuale de Gimnastică Artistică de la Montpellier. Victoria dumneavoastră confirmă faptul că munca, ambiţia şi determinarea reprezintă secretele reuşitei. Sacrificiul personal este astfel răsplătit, iar dumneavoastră primiţi respectul cuvenit din partea comunităţii. Felicitări pentru tot ce aţi realizat, mult succes în continuare şi rezultate strălucite în viitoarele competiţii sportive”, se arată în scrisoarea transmisă de şeful statului gimnastei Andreea Munteanu, potrivit Administraţiei Prezidenţiale.
Andreea Munteanu a câştigat, duminică, medalia de aur în finală la bârnă, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier, ea urmând să concureze şi în finala de la sol. Gimnasta de la CNS „Cetate” Deva a fost notată cu 14,366, cu care a obţinut medalia de aur. Pe podium au mai urcat Rebecca Downie (Marea Britanie, 14,300, medalie de argint) şi Claire Martin (Franţa, 14,200, medalie de bronz). La Campionatele Europene individuale, delegaţia României a obţinut următoarele rezultate: medalie de aur – Andreea Munteanu la bârnă, medalie de argint – Marius Berbecar – la paralele, Andrei Muntean – locul 5 la paralele, Andreea Munteanu – locul 8 la sol, Laura Jurcă – locul 7 la individual-compus şi Diana Bulimar – locul 10 la individual-compus.
La competiţie au participat 167 de sportivi din 38 ţări în concursul masculin şi 100 de gimnaste din 33 de ţări în competiţia feminină.