FC Hunedoara, învinsă cu cu 1-0, din penalty, în prelungiri

11-x-2-amical-fc-bihor-fc-hd FC Hunedoara, liderul seriei 5 din Liga a III-a, a pierdut derby-ul etapei a XVI-a, fiind învinsă cu 1-0 de Olimpia Satu Mare, echipă aflată pe locul doi. Este primul eșec înregistrat de hunedoreni în campionat.

Meciul a fost echilibrat până în minutul 60, când, după eliminarea lui Vișan, pentru primirea celui de al doilea catonaș galben, echilibrul s-a rupt, gazdele punând stăpânire pe joc. Totuși, jucătorii hunedoreni au rezistat eroic asaltului gazdelor, până în minutul 93 din prelungiri, când arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri pentru sătmăreni, la un henț în careu făcut de Roiu. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Dragoș și așa cei de la Olimpia au câștigat derby-ul apropiindu-se la patru puncte de FC Hunedoara.

FC Hunedoara: Dragotă – Dosan, Ambruş, Cuciula, B. Roiu – R. Cristian (79 Bier), Pepenar (76 Lintaru), Vişan, J. Vajda, Făgărăşanu, Nicula (64 I. Radu). Antrenor: Antrenor Marius Opric.