Favoritele au fãcut legea în optimi

În şase dintre cele opt dueluri din etapa optimilor SuperLigii Campionatului „RealSport” de Fotbal Amatori, echipele cotate cu prima şansă s-au impus prin victorii în ambele manşe şi numai în două confruntări, lupta a fost mai echilibrată. Etapa din week-end a diviziei secunde a competiţiei s-a remarcat prin două derbiuri spectaculoase şi un gest de fair-play maxim al echipei Liceenii.

Valoarea şi-a spus cuvântul

Echipele E.F.C. Anonimii, Alfa Team Cristur, Quasar Primavera, Avantaje II, AS Electroconat şi Liverpool s-au calificat în sferturile de finală fără nici un fel de emoţii. Toate cele şase combatante s-au impus atât în partida tur, cât şi în retur, şi s-au înscris pe lista pretendentelor la podium şi la premiile puse în joc. Cele mai clare succese le-au obţinut „perfecta” Anonimii şi fosta campioană Alfa Team Cristur, care au câştigat la diferenţe umilitoare pentru adversari, duelurile cu Grawe şi C.F.R. Calificări cu punctaj maxim şi la scoruri confortabile au mai obţinut AS Electroconat în duelul cu Paloma, Quasar Primavera, în disputa cu SL Gaz Metan şi Avantaje în confruntarea cu Autonet. Singura dintre cele cu două victorii care s-a impus mai greu a fost Liverpool, în lupta cu FC Săgeata Bar. Cel mai echilibrat duel al optimilor a fost cel dintre Partizan şi Honved. Câştigătoare cu 3-2 în tur, Partizan s-a calificat mai departe după un retur dramatic, încheiat la egalitate 3-3. Meciul a fost halucinant, întrucât Partizan a reuşit să egaleze, în ultimele patru minute de joc, după ce Honved condusese cu 3-1 şi avea biletele pentru sferturi în buzunar. A opta echipă calificată în sferturi este Pera BMW, care a trecut de Amicii, doar graţie golaverajului, întrucât şi-a menajat unii jucători în meciul retur şi a pierdut cu 1-3.

Derbiuri frumoase, fair-play maxim

În LigaRealSport (divizia secundă), au ieşit la rampă cele două derbiuri ale rundei, între echipele cu pretenţii la podium. Phoenix şi Sews II au încheiat la egalitate 2-2, după ce prima echipă a condus cu 2-0 la pauză, iar scenariul s-a repetat, din perspectiva scorului şi în partida dintre Continental şi Voinţa.
Titlul de meci vedetă al etapei revine însă întâlnirii dintre Liceenii şi FC Alsicon. Liceenii au jucat foarte bine în prima parte şi au condus cu 6-2, dar şi-au menajat apoi căpitanul (Vîrdea) şi adversarii s-au apropiat periculos la 6-5. La acest scor, Liceenii au marcat golul de 7-5, după care au dat dovadă de fair-play maxim şi au semnalat arbitrilor că mingea ieşise în aut şi golul a fost anulat. Sportivitatea nu le-a ţinut de cald liceenilor şi meciul s-a întors împotriva lor, iar FC Alsicon a câştigat cu 8-6. (C. Marinuţ)