Fără medalii în Japonia

Petroşăneanca Bianca Maria Becze, legitimată la Farul Constanţa, a rămas în afara podiumului la competiţia de gimnastică aerobică „Suzuki Cup”, desfăşurată în weekend la Tokyo, deşi a fost lideră în calificări la individual şi pe locul trei la perechi. Gimnasta care s-a format la CSS Petroşani a obţinut o notă mai mare în finală (20.450: A. 8.650 / E. 8.650 / D. 3.150) decât în calificări (20.050: A. 8.600, E. 8.400, D. 3.050), dar s-a clasat doar pe locul patru, la egalitate cu cealaltă româncă din competiţie, Corina Constantin. La individual feminin, s-a impus Lubov Gazov (Austria), medaliată cu bronz mondial în 2012, care a obţinut nota 20.650, după ce în calificări, ocupase locul şase cu  19.825. Tot pe prima poziţie, cu acelaşi punctaj de 20.650, s-a situat şi sud-coreeanca Hyun Kyung Shin, care a primit un „wild-card”, după ce ocupase doar locul 10 în calificări. Medalia de bronz i-a revenit italiencei Michela Castaldi cu 20.550 de puncte, care a coborât de pe locul doi în calificări pe poziţia trei în finală. La perechi, Bianca Becze şi Marius Petruşe au făcut doi paşi înapoi, de pe locul trei pe cinci, deşi în finală au avut un punctaj de 19.950 (8.800/ 8.300/ 2.850), iar în calificări, acumulaseră doar 19.700 (8.650/8.400/2.650). Trebuie precizat că Aurelie Joly (Franţa), câştigătoarea etapei precedente a Cupei Mondiale de la Aix les Bains, s-a situat la Tokyo doar pe locul opt. La perechi, podiumul a fost ocupat de China, Vietnam şi Franţa.