Eşec după eşec

Echipa de rugby Ştiinţa Petroşani a început cu două înfrângeri returul în Divizia Naţională şi a coborât pe locul opt în clasament din 10 echipe participante. După eşecul din deplasare cu 22-13 în faţa CSM U23 Bucureşti, „studenţii” au pierdut şi în meciul de pe teren propriu cu RC Bârlad, din etapa a 13-a, fiind învinşi tot cu scorul de 22-13. Primele 15 minute de joc au aparţinut petroşănenilor care au reuşit un eseu, plus o transformare a lui Ţandea. Treptat-treptat, oaspeţii au preluat iniţiativa şi până la pauză au întors scorul în favoarea lor, 15-13. În repriza secundă, oaspeţii au controlat jocul şi au fost singurii care au reuşit să mai puncteze, adjudecându-şi victoria. Numărul eşecurilor pentru Ştiinţa a ajuns la cifra opt, iar la capitolul victorii în actuala ediţie de campionat, petroşănenii s-au împotmolit la nivelul trei. În următoarea etapă, Ştiinţa Petroşani va avea o deplasare mai mult decât dificilă la Poli Iaşi.