Echipa feminină de gimnastică, medalie de argint la FOTE

Echipa feminină de gimnastică a României a reuşit să înregistreze un mare succes la ediţia din acest an al Festivalului Olimpic al Tineretului European care se desfăşoară la Baku (Azerbaijan).
Gimnastele noastre, Ioana Stănciulescu, Silvia Sfiringu şi Antonia Duţă, au totalizat 106.800 puncte cu care s-au situat pe locul al doilea şi au câştigat medalia de argint la această competiţie. Aurul a revenit Rusiei (108.050 puncte), iar bronzul a fost câştigat de Marea Britanie (103.850 puncte).
Fetele din echipa României s-au calificat şi în opt finale, după cum urmează: la individual compus, sărituri şi sol – Ioana Stănciulescu şi Silvia Sfiringu, la paralele – Ioana Stănciulescu, bârnă Silvia Sfiringu. Deşi Antonia Duţă s-a clasat pe locul şase la sol, ea nu va concura în această finală, regulamentul acceptând doar două gimnaste din fiecare ţară să participe într-o finală.
Judoka Anne-Marie Brebinaru, elevă la LPS Cetate Deva, legitimată la SCM Deva, a luptat pentru medalia de bronz în cadrul categoriei – 44 kg,cu rusoaica Marina Vorobaeva, de care a fost învinsă. Deveanca, antrenată în centrul de la Deva, s-a situat la final pe locul V, ceea ce reprezintă un nou succes pentru tânăra sportivă.