Dublă lovitură europeană şi un triumf naţional

11 alt florentina marincuCiprian Marinuţ

Atleta Florentina Marincu (foto), de la CNS „Cetate” Deva, a realizat baremul de calificare la Campionatul European al junioarelor I şi pentru proba de triplusalt. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe a intrat direct pe locul doi în topul performanţelor continentale ale sezonului, la nivel de junioare I, după ce a reuşit un „zbor” de 13,53 metri la prima etapă a Campionatului Naţional, desfăşurată la Piteşti. În plus, „Flori” s-a impus în concursul de la săritură în lungime, fără nici un fel de emoţii, cu o „plutire” de 6,62 metri.

Atacă două probe la Europene
Cotată printre favoritele la medalii la Campionatul European al junioarelor I în proba de săritura în lungime, după ce a fost pe podium la nivel de senioare la C.E. indoor de la Praga, Florentina Marincu va concura pentru medalii şi în proba de triplusalt. Atleta pregătită de Nicolae Alexe a realizat, la finalul săptămânii, baremul de calificare la Europene pentru triplusalt, din prima încercare, deşi nu mai concurase în această probă de mai bine de jumătate de an. „Florentina nu avea baremul de calificare de 12.70 de metri pentru proba de triplusalt, pentru că nu mai concurase în această probă de foarte mult timp. Din acest motiv, la prima etapă a Campionatului Naţional, a concurat şi la triplusalt şi a realizat baremul fără probleme. Mai mult, cu performanţa de 13,53 de metri, Florentina a intrat direct pe locul doi în topul performanţelor continentale ale sezonului, la nivel de junioare I”, a afirmat antrenorul Nicolae Alexe. În concursul de la Piteşti, Florentina (19 ani) s-a clasat pe locul trei la triplusalt, după Cristina Bujin (27 de ani), Farul Constanţa/Steaua, cu 14.00 metri şi Elena Panţuroiu (20 de ani) LPS Câmpulung Muscel/CSM Oneşti, cu 13.82 metri. Cea mai bună atletă hunedoreană a momentului a triumfat însă fără probleme în proba sa favorită, cea de săritura în lungime. „Flori” a fost lideră cu o performanţă de 6.62 metri, fiind urmată în clasament de Carmen Toma (26 ani), Farul Constanţa/Rapid Bucureşti, cu 6.10 metri şi Andreea  Teodorescu (17 ani) CSM Oneşti, cu 5.77 metri.

Hopul Bac-ului şi emoţii internaţionale
Programul Florentinei va fi foarte aglomerat şi agitat în perioada de peste o lună rămasă până la startul Campionatului European al junioarelor I, programat în perioada 16-19 iulie, în Suedia. Astfel, atleta de la CNS „Cetate” va susţine probele examenului de Bacalaureat şi, în paralel, va mai concura la două competiţii. „Florentina a început încă de ieri probele orale la bacalaureat şi va încheia cu probele scrise în data de 3 iulie. În paralel cu examenele, Florentina se va antrena şi va concura la un concurs de Grand Prix ce va avea loc la Piteşti în zilele de  27 şi 28 iunie şi apoi la Campionatele Balcanice ale junioarelor I, tot la Piteşti, în 4-5 iulie”, a precizat Nicolae Alexe.

Alte clasări fruntaşe
Tot în cadrul primei etape a Campionatului Naţional, desfăşurată la Piteşti, la finalul săptămânii, alţi doi atleţi ai cluburilor din Deva au obţinut performanţe valoroase. Andrei Deliu de la SCM Deva s-a clasat în proba de săritura cu prăjina, după ce a trecut ştacheta înălţată la 4,80 metri. Lider a fost Florin Matei (CSM Oneşti), cu 4.90 metri, iar pe locul trei s-a situat Bogdan Popa (Rapid Bucureşti/ CSM Bucureşti), cu 4.80 metri. Un rezultat bun a obţinut şi juniorul II Bogdan Sitoianu (16 ani), de la CNS „Cetate” Deva, care s-a clasat pe locul patru cu un „zbor” de 14.70 metri în proba de triplusalt. Pe podium, în faţa juniorului de la Deva, s-au situat Marian Oprea (Dinamo Bucureşti/CSM Bucureşti) – 17.02 metri, Adrian Dăianu (Farul Constanţa) – 16.20 metri şi Cristi Boboc (Farul Constanţa) – 15.66 metri.
La competiţie au participat 251 de atleţi, din care 95 la feminin şi 156 la masculin, de la 73 de cluburi din ţară.