Două medalii mondiale, multe speranţe olimpice

11 x 1 larisa medalie solCiprian Marinuţ

Gimnastica feminină românească a încheiat cu două medalii de argint, un loc patru şi o clasare pe poziţia a 19-a, participarea la Campionatul Mondial de la Nanning (China) şi poate privi cu speranţă spre Jocurile Olimpice „Rio 2016”. Câştigul competiţiei este maturizarea liderei Larisa Iordache, câştigătoare a două titluri de vicecampioană a lumii. Speranţele de viitor vin de la reprezentantele CNS „Cetate” Deva, Ştefania Stănilă, Andreea Munteanu şi Anamaria Ocolişan, componente de bază ale echipei clasate pe locul patru, sportive cu potenţial de a deveni performante şi la individual.

Vise de aur, împliniri de argint
Ambele medalii ale României au fost cucerite în probe individuale de Larisa Iordache, lidera echipei feminine, care este elevă în clasa a XII-a B a Colegiului Naţional Sportiv „Cetate” Deva. Gimnasta crescută în „şcoala campioanelor” de la Deva şi legitimată la Dinamo a cucerit, întâi, medalia de argint în finala de la individual compus, aducând prima medalie în această probă pentru România după şapte ani şi primul trofeu al României la această ediţie a Campionatelor Mondiale. În aceeaşi finală a celor mai complete şi competitive gimnaste, Ştefania Stănilă, de la CNS „Cetate” Deva, s-a clasat pe locul 19, performanţă excelentă în contextul în care este abia la al doilea campionat mondial din carieră.
Larisa Iordache şi-a dorit mult titlul de campioană a lumii în cele două finale individuale în care a concurat ieri, însă realitatea a fost una de argint. Lidera echipei tricolore a prezentat un exerciţiu cu un grad bun de dificultate şi a avut o execuţie frumoasă, în finala de la sol, fiind notată cu 14,800, cu 6,3 dificultate şi o notă la execuţie de 8,5.  Românca a fost depăşită de Simone Biles (SUA), cu 15,333 puncte, indubitabil vedeta acestor campionate mondiale, cu patru medalii de aur şi una de argint (la sărituri), din şase posibile. Bronzul la sol a fost adjudecat de rusoaica Aliya Mustafina, cu 14,733 puncte. Iordache a intrat a şasea în finala de la bârnă, dar a căzut de pe aparat, evoluţia ei fiind notată cu 14,066, punctaj cu care s-a clasat pe locul cinci.

Primul pas spre JO
La echipe, unde gimnastele de la CNS „Cetate” Deva au avut o contribuţie majoră, România s-a clasat pe locul 4 în finala probei, câştigată de SUA. Primele 24 de echipe clasate în calificări, printre care şi cele ale României (feminin şi masculin), s-au calificat la CM din 2015, de la Glasgow, de unde primele opt clasate vor obţine calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. La Campionatul Mondial de la Nanning (China), desfăşurat între 3 şi 12 octombrie, au participat peste 600 de sportivi din 74 de ţări. Competiţia a programat finale pe echipe, la individual-compus, dar şi pe aparate, pentru un total de 14 evenimente care vor fi medaliate.

În top 10 mondial la general
Cele două medalii obţinute de Larisa Iordache au menţinut gimnastica românească în top şi în clasamentul general pe medalii. Ierarhia este dominată de SUA, în vreme ce România este pe locul nouă.  Iată clasamentul medaliilor la Campionatul Mondial din China, feminin şi masculin: 1. USA  – 10 (4 de aur, 2 de argint, 4 de bronz); 2. China  – 7 (3-3-1); 3. Coreea de Nord – 2 (2-0-0); 4. Japonia – 6 (1-3- 2); 5. Ucraina – 2 (1-1-0); 6. Rusia – 6 (1-0 -5); 7. Ungaria – 1 (1-0-0);  7. Olanda – 1( 1-0-0); 9. România 2 (0-2-0); 10. Croaţia – 2 (0-1-1); 10. Brazilia – 2 (0-1-1); 12. Marea Britanie – 1 (0-1-0); 13. Franţa – 1 (0-0-1).