Două medalii, dintr-o săritură

11 stire 1 andrei deliu scm deva (2)Atletul Andrei Deliu (foto), legitimat la SCM Deva, a obţinut două medalii în finala probei de săritura cu prăjina a Campionatului Naţional de seniori şi tineret, desfăşurată sâmbătă, la Bucureşti. Deliu a trecut ştacheta înălţată la 4,20 metri,  4,40 metri, 4,60 metri şi 4,80 metri din prima încercare, dar a ratat de trei ori la 4,90 metri. Cu aceste rezultate, sportivul devean în vârstă de 20 de ani a devenit campion naţional la categoria tineret şi a obţinut medalia de argint la seniori, categorie la care a fost depăşit doar de Bogdan Popa (Rapid Bucureşti) care a reuşit să sară 5,10 metri. La competiţia de la Bucureşti a lipsit dubla campioană mondială Florentina Marincu care se află într-o binemeritată vacanţă.