Două meciuri de Liga a IV-a, încheiate înainte de final

Partidele Inter Petrila – Jiul Petroşani şi Hercules Lupeni – Victoria Călan, din etapa a XIX-a a Ligii a IV-a, s-au încheiat înainte de minutul 90. Dacă partida de la Petrila a durat doar cinci minute, duelul de la Lupeni a luat sfârşit după terminarea primei reprize.

„Au căzut” ca muştele
Jiul Petroşani s-a prezentat cu doar opt jucători la Petrila, în faţa liderului campionatului, iar după deschiderea scorului, doi jucători ai oaspeţilor, între care şi portarul, s-au accidentat. Partida nu a putut continua dacă o echipă are mai puţin de şapte jucători în teren, iar arbitrul Daniel Roman din Deva, a fluierat finalul ei. Conform regulamentului, Inter Petrila va câştiga cu scorul de 3-0.

Jiul şi Victoria vor fi sancţionate
La Lupeni, Victoria Călan a avut în componenţă în mare majoritate doar juniori, iar la pauză Hercules conducea cu 7-0. La acest scor, jucătorii Victoriei au refuzat să mai intre în teren, partida s-a încheiat după 45 minute iar rezultatul va fi omologat cel din teren. În plus, atât Victoria Călan, cât şi Jiul Petroşani, vor fi sancţionate pentru desconsiderarea competiţiei.

Hunedoara a produs surpriza etapei
Surpriza rundei a XIX-a a produs-o CS Hunedoara, care a învins în deplasare, scor 3-1, pe Retezatul Haţeg. Victorii normale au obţinut Aurul Brad şi Aurul Certej, în faţa codaşelor Minerul Uricani, respectiv Metalul Crişcior, dar şi Şoimul Băiţa, care a învins la scor de forfait pe Universitatea Petroşani, în deplasare.