Doi atleţi deveni, pe podium la campionatul naţional

Sportivii Denisa Bota, de la CNS Cetate Deva şi Andrei Deliu, de la SCM Deva, au reuşit să urce pe podium în a treia etapă a campionatului naţional de atletism în sală pentru seniori, tineret şi juniori I, desfăşurată în capitală. Bota s-a clasat pe locul 1 la 3.000 de metri şi pe locul 3 la 1.500 de metri iar Deliu a urcat pe al doilea loc la săritura cu prăjina.

Fără adversare la 3.000 de metri
În proba de 3.000 de metri feminină, Denisa Bota a fost singura concurentă aliniată la start, astfel că locul 1 îi era asigurat cu condiţia să încheie cursa. Sportiva deveancă de 17 ani a alergat distanţa în 10 minute, 37 de secunde şi 27 de sutimi. La 1.500 de metri, eleva Corneliei Juratoni s-a clasat pe locul 3, cu un timp total de 4 minute, 52 de secunde şi 40 de sutimi. Proba a fost adjudecată de Andreea Hojda (LPS Banatul Timişoara), cu un timp de 4 minute, 46 de secunde şi 18 sutimi, iar pe locul 2 s-a clasat Mihaela Popescu (CSM Craiova), cu un timp de 4 minute, 51 de secunde şi 40 de sutimi. În aceeaşi cursă, o altă sportivă de la CNS Cetate Deva, Ioana Eftenoiu, a ocupat locul 6, terminând în 5 minute, 20 de secunde şi 81 de sutimi.

Debut încurajator în 2017 pentru Andrei Deliu
Săritorul cu prăjina de la SCM Deva, Andrei Deliu, cel care în perioada de iarnă practică şi skeletonul, a luat startul în premieră în 2017 într-o competiţie atletică de sală. Deveanul de 23 de ani s-a clasat pe locul 2 în concursul de la Bucureşti, cu o săritură ce a măsurat 4,40 metri. Deliu a fost la egalitate cu Bogdan Dobre (CSM Giurgiu), concursul fiind adjudecat de Valentin Stanciu (Rapid Bucureşti), care a sărit 4,50 metri. La finalul acestei săptămâni, la Bucureşti, va avea loc finala campionatului naţional de atletism în sală pentru seniori şi tineret, competiţie dotată cu „Cupa de Cristal”. (Ovidiu Mănăstire)