Dezamăgire la echipe, speranţe la individual

11 Andreea-Iridon-800x800Ciprian Marinuţ

Echipa României, cu două dintre cele trei gimnaste din lot de la CNS „Cetate” Deva, a plătit tribut ratărilor de la paralele şi a ocupat doar locul şapte la prima ediţie a Jocurilor Europene, ce se desfăşoară la Baku. Speranţe de medalii mai există însă la individual, întrucât Andreea Iridon (foto) (CNS „Cetate” Deva) este calificată în trei finale (la individual compus, paralele şi bârnă), iar Silvia Zarzu (CSM Oneşti) va concura în finala de la sol.

Doi paşi înainte, dar insuficient pentru podium
Clasată doar pe locul nouă după evoluţiile de duminică de la sărituri şi paralele, echipa României s-a prezentat mai bine, ieri, la bârnă şi sol, şi a urcat pe locul şapte, însă a rămas în afara podiumului. Tricolorele au obţinut cel mai bun punctaj din concurs la sol şi al treilea la bârnă, însă a fost insuficient pentru a pune mâna pe medalii după ratările de duminică. În prima zi, echipa României a început bine concursul, obţinând al treilea punctaj la sărituri (29.133), după Rusia (30.099) şi Elveţia (29.266), dar a pătimit la paralele, aparat la care a terminat pe locul 12 (24.233), din cauza a două ratări. Astfel, România a avut punctaj de podium la trei dintre cele patru aparate, fiind lideră la sol şi pe locul trei la bârnă şi sărituri, dar a fost trasă în jos de locul 12 ocupat la paralele. Prima campioană a Jocurilor Europene a fost Rusia, care a terminat pe primul loc cu 116.897 puncte, fiind lideră la sărituri, paralele şi bârnă şi pe locul doi la sol. Medalia de argint a revenit Germaniei cu 110.397 puncte (locul 7 la sărituri, 2 la paralele, 6 la bârnă şi 6 la sol), iar pe trei s-a situat Olanda cu 110.099 puncte (locul 10 la sărituri,4 la paralele, 2 la bârnă şi 3 la sol). În continuare, clasamentul a arătat astfel: 4. Franţa – 108.831; 5. Italia – 108.797. 6. Elveţia – 108.764; 7. România – 108.499; 8. Marea Britanie – 107.964 etc.

Patru calificări în finalele individuale
Fără medalie la echipe, gimnastica feminină românească îşi poate salva blazonul în concursurile individuale, întrucât s-au obţinut patru calificări în finale. Andreea Iridon a obţinut calificarea în trei finale, ea urmând să lupte pentru medalii la individual compus, paralele şi bârnă. Sportiva de la CNS „Cetate” Deva s-a calificat în finala de la individual compus de pe poziţia a 9-a, după ce a avut al 17-lea punctaj dintre cele 75 de gimnaste prezente în concurs. La paralele, Andreea a avut a 9-a notă şi s-a calificat în finală de pe poziţia a 6-a (ultima), iar la bârnă a avut a şasea notă ca valoare şi s-a calificat de pe poziţia a patra, în condiţiile în care într-o finală a avut drept de calificare câte o singură gimnastă din fiecare ţară. Silvia Zarzu a avut a doua notă din concurs la sol şi s-a calificat în finală de pe această poziţie, în vreme ce Laura Jurcă a rămas în afara finalei la sol, deşi a avut a patra notă dintre toate competitoarele.

Notele gimnastelor României:
Andreea Iridon – locul 17 individual compus cu 52.999 (total): 12,566 (4.000 dificultate – 8.5666 execuţie) la sărituri; 13,733 (5.600-8.133) la paralele; 14.100 (5.900-8.200) la bârnă; 12.600 (5.300-7.300) la sol – total.
Laura Jurca – locul 21 individual compus cu 52.333 (total): 14,800 (5.800-9.000) la sărituri; 10,433 (5.400-5.033) la paralele; 13.400 (5.600-7.800) la bârnă; 13.700 (5.700-8.000) – la sol.
Silvia Zarzu – locul 31 individual compus cu 50.732 (total): 14,333 la sărituri; 10,500 – la paralele; 11.966 (4.900-7.066) la bârnă; 13.933 (5.700-8.233) – la sol.