Devenii au luat o „gură de oxigen” în bătălia promovării

CNS Cetate Deva şi-a reluat şirul victoriilor, trecând cu 3-1 pe teren propriu de CSM Lugoj, în prima partidă din „tripla de foc”, care mai cuprinde duelurile cu Ripensia şi CSM Şcolar Reşiţa. Chiar dacă ar părea un succes lejer, victoria alb-albaştrilor s-a conturat pe final, după ce oaspeţii au avut câteva ocazii de a egala.

Jocul ofensiv a adus golurile
Conştienţi că doar un succes îi menţine în lupta promovării, devenii au început ofensiv duelul cu CSM Lugoj iar Stoenac a şutat prima dată spre poartă în minutul 6, dar Păduraru a reţinut. În minutul 13, trioul N’Doye – Tecsi – Stoenac a oferit o fază de fotbal modern, cu pase din prima iar ultimul a şutat de la 17 metri, dar portarul oaspete a respins de sub bară. Goalkeeperul lugojean a rămas însă fără reacţie în minutul 22, la o lovitură liberă executată de Vaştag de pe partea dreaptă şi reluată cu capul în plasă, din careul mic, de Tecsi. Meciul părea închis în minutul 29, după ce Ousmane N’Doye a mărit avantajul gazdelor, transformând un penalti obţinut de Bloj în duelul cu Păduraru.

O lipsă de comunicare a relansat partida
Însă, oaspeţii au revenit imediat în joc, Precupanu profitând de o neînţelegere între Bodea şi Agache, şi l-a lobat pe portarul devean din careu. Repriza s-a încheiat cu alte două şanse de gol ale trupei lui Viorel Tănase, Ionică reluând cu capul pe lângă poartă o minge centrată din corner de Vaştag, iar N’Doye a şutat puţin pe lângă vinclu de la marginea careului.

Ratările oaspeţilor, taxate de deveni
Lugojul a ieşit la joc în partea secundă, nemaiavând ce pierde, şi după două şuturi peste poartă ale lui Lazea şi Marta, bănăţenii au ratat ocazia meciului. Bozian a rămas singur cu Bodea, dar nu l-a putut învinge pe devean din careu, acesta blocându-l în stil de mare portar. Introducerea lui Făgărăşanu a fost un moment de inspiraţie a lui Viorel Tănase, mijlocaşul devean servindu-l ideal cu o pasă în adâncime pe colegul său, Stoenac, iar acesta a închis conturile cu un şut în poarta goală, după ce Păduraru îi respinsese prima execuţie. Chiar dacă meciul s-a încheiat cu o ocazie imensă a lui Miculescu, vole din careul mic respins de Bodea, victoria gazdă nu poate fi pusă la îndoială iar CNS Cetate se agaţă încă de şansele promovării. Etapa viitoare, devenii au un nou examen dificil, urmând să joace pe terenul Ripensiei Timişoara, care are la rândul ei gânduri de a ajunge în liga secundă.