Politica si administratie

Deputatul AUR Tiberiu Claudiu Bârstan: Guvernul A DAT LIBER LA SPECULA CU CARBURANT! Mai mult de jumătate din ceea ce plătesc românii la pompă merge direct în buget

Magdalena Șerban

Specialiștii se așteaptă ca prețurile în benzinării să continue să crească. Prețul barilului de petrol a făcut un salt uriaș în doar 24 de ore, iar Trump a anunțat că războiul din Iran va con­ti­nua și mai în forță. Graficele arată că în doar câteva zile, prețul benzinei și motorinei va putea ajunge la maximul ultimilor 10 ani. Parlamentarul hune­do­rean Tiberiu Claudiu Bârstan spune, din nou, lucrurilor pe nume. Concluzia este una clară în ce privește buzunarul românilor.

Taxele merg mai departe
,,Guvernul a deschis larg poarta spe­culei pe piața combustibilului, iar ro­mânii plătesc din nou nota de plată. După prima bombă căzută în Iran, în câteva minute tabelele electronice de la stațiile de carburant au început să urce prețurile. Instant. Fără explicații. Fără control. Fără intervenția statului. Și mai există un adevăr pe care guvernul îl evită: aproximativ 55% din prețul unui litru de benzină sau motorină reprezintă taxe și accize încasate de stat. Cu alte cuvinte, mai mult de jumătate din ceea ce plătesc românii la pompă merge direct în buget. Când combustibilul se scumpește, se scumpește absolut tot: transportul, alimentele, serviciile și pro­ducția. Un guvern responsabil ar reduce temporar accizele și taxele pentru a opri valul de scumpiri și pentru a proteja populația. Dar această coaliție nu face nimic. Românii plătesc mai mult la pom­pă, mai mult la magazin, mai mult peste tot. În schimb, statul încasează liniștit taxe din fiecare litru vândut. Adevărul este simplu:românii sunt lăsați singuri în fața scumpirilor, în timp ce guvernul privește pasiv cum nivelul de trai se prăbușește. Când ai un guvern blindat de incompetență, format din slugi de partid, bișnițari, oportuniști și marionete ale unor interese externe, nu mai este nimic care să ne surprindă. Suntem pe cont propriu”, a punctat deputatul Tiberiu Claudiu Bârstan, președinte AUR Hunedoara.

Spre ce ne îndreptăm?
Cotațiile petrolului Brent, de referință pentru piața europeană, au urcat mier­curi dimineață la 83 de dolari pe baril, față de 72 de dolari pe baril la finalul săptămânii trecute. Cel mai mare preț al mo­torinei din ultimii 10 ani s-a înrre­gistrat în iunie 2022 când litrul de mo­to­rină a fost 9,22 de lei. Tot atunci litrul de benzină era de 8,65 de lei. În iunie 2022 barilul de petrol era 566 de lei, iar zilele acestea barilul este 485 de lei. Problema este că într-o singură zi, bari­lul de petrol s-a scumpit cu nu mai puțin de 78 de lei, cea mai mare creștere din ultimii 10 ani.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura