Demonstraţie de forţă a liderului Ligii a IV-a

Inter Petrila, gruparea ce conduce ierarhia în Liga a IV-a Hunedoara, a reuşit prima victorie a returului, câştigând clar, scor 4-0, pe terenul Retezatului Haţeg, o echipă ce pornise excelent în retur, având maximum de puncte după două etape. Liderul a „rezolvat” soarta partidei în debutul reprizei secunde, după ce deschisese scorul în finalul primeia.

Mareş „a spart gheaţa” pentru Inter
Aflată la trei „lungimi” în spatele trupei din Petrila, după ce a recuperat cinci puncte în primele două etape ale returului, Retezatul Haţeg avea şansa să egaleze liderul cu un succes în meciul direct. După o primă parte de meci echilibrată, oaspeţii au deschis scorul în penultimul minut, prin Marius Mareş, acesta marcând atât primul său gol pentru Inter Petrila, cât şi primul al trupei lui Aurel Moldovan în acest retur.

Forcing în debutul părţii secunde
Deşi gazdele sperau să revină în joc în mitanul secund, gruparea din Valea Jiului a ieşit de la cabine mai hotărâtă şi, în primele 10 minute a mai punctat de două ori, rezolvând soarta celor trei puncte. Zavracu a mărit diferenţa în minutul 49 iar Răzvan Drăgoescu a punctat şi el în premieră pentru Inter Petrila. În minutul 73, ambele echipe au rămas cu câte un om mai puţin pe teren, Gavriluţi, de la gazde şi Bocu, de la oaspeţi, văzând cartonaşul roşu. Scorul final, 4-0 pentru oaspeţi, a fost stabilit de Dolha, în minutul 77, iar Inter Petrila a obţinut o victorie în primul rând de moral, care o menţine pe prima poziţie a Ligii a IV-a.