De două ori argint în bazin

Înotătorii de la CSS Hunedoara, antrenaţi de Anca Băjan şi Dan Ardelean, s-au abonat la medalii încă din prima zi a Campionatelor Naţionale de seniori şi juniori, care au început ieri la Bacău. Cea mai valoroasă performanţă a fost realizată de Adelina Buzdugan, care a obţinut medalia de argint în proba de 200 de metri bras la nivel de senioare. Sportiva de pe Cerna a încheiat cursa cu timpul de 2:43:92 şi a fost depăşită doar de Atanasia Ionaşcu (2:40:73) de la SCM Bacău, în vreme ce pe locul trei s-a situat Mariana Buzatu de la Steaua (2:44:57). A doua medalie a CSS Hunedoara a fost obţinută de Alexandru Bădeaţă, tot în proba de 200 de metri bras, însă la nivel de juniori. Talentatul înotător hunedorean s-a clasat pe locul şase în finala seniorilor, fiind astfel al doilea dintre juniorii participanţi la competiţie. Bădeaţă a încheiat cursa cu timpul de 2:28:42, iar dintre juniori a fost întrecut doar de Andrei Roman (LPS Baia Mare – 2:21:07). Competiţia va continua până duminică, iar reprezentanţii clubului hunedorean îşi propun să realizeze noi prezenţe pe podium.