Dacia Orăştie şi Măgura Pui continuă duelul de la distanţă

Primele două clasate în Liga a V-a Hunedoara au obţinut noi victorii iar titlul în cel mai mic eşalon fotbalistic hunedorean se pare că se va decide în derbiul direct, de peste patru etape.

Dacia, învingătoare în derbiul rundei
Dacia Orăştie a câştigat derbiul rundei, trecând cu 4-2 de AS Sântămăria Orlea, după ce la pauză scorul era egal, 1-1. Măgura Pui s-a impus fără problemă pe terenul lui CS Ghelari, cu câte un gol marcat în fiecare repriză de Albesc. CS Comunal Ilia a rămas pe locul 4 în clasament, după remiza de la Vaţa, scor 2-2, obţinută în finalul partidei.

Prima victorie a anului pentru Băcia
Primul succes din acest retur şi al doilea al sezonului a fost reuşit de Agrocompany Băcia, gruparea antrenată de Paul Moldovan învingând cu 3-1 pe Cerna Lunca Cernii. Scorul etapei a fost realizat de CSM Vulcan, 6-2 în faţa Sargeţiei Bretea Română, iar Victoria Dobra a trecut clar pe teren propriu, de Zarandul Crişcior.