Dacia Orăştie a câştigat derbiul Ligii a V-a şi este tot mai aproape de titlu

Liderul celui mai mic eşalon fotbalistic hunedorean a învins la limită pe Măgura Pui, principala contracandidată la titlu, şi a făcut un pas mare către câştigarea campionatului. Trupa lui Cosmin Firu s-a impus cu 2-1, cu golul victoriei marcat în prelungiri şi, cu trei etape înaintea finalului, are patru puncte avans în faţa grupării rivale.

Ocaziile se răzbună
Fiind conştientă că doar o victorie îi mai poate aduce titlul în Liga a V-a, Dacia Orăştie a început mai bine derbiul cu Măgura Pui şi a deschis scorul în minutul 27, prin Vaşarhelean, golul acestuia fiind singurul din prima repriză. În partea secundă, oaspeţii au egalat rapid, prin Mailat, şi au ratat câteva ocazii mari de a trece la conducere. Cum însă şansele ratate se răzbună, gazdele au marcat golul victoriei în primul minut de prelungire, prin Pricăjan, care a înscris cu capul după un carambol în careul Măgurei. Succesul o distanţează pe Dacia Orăştie la patru puncte de rivala sa, cu trei runde înainte de final, dar trupa din oraşul Paliei are nevoie de maximum de puncte în cele două meciuri pe care le mai are de jucat, având în vedere că în ultima etapă va sta.

Santos Boz a pasat „lanterna roşie”
AS Sântămăria Orlea şi-a asigurat în mare măsură locul 3, după succesul de pe teren propriu cu Sargeţia Bretea Română, profitând de înfrângerea categorică a celor de la CS Comunal Ilia la Beriu. Scorul etapei a fost realizat de Cerna Lunca Cernii, care a dispus cu 7-1 pe teren propriu de Ponorul Vaţa, iar Santos Boz a scăpat de „lanterna roşie” după succesul cu Victoria Dobra. Pe ultima poziţie a revenit Agrocompany Băcia, care a pierdut la limită duelul din deplasare cu CS Ghelari.